Anasayfa / Ekonomi / İstanbullular sahile akın etti, yoğunluk havadan görüntülendi

İstanbullular sahile akın etti, yoğunluk havadan görüntülendi

Yeni tip korona virüsten (Covid-19) korunma tedbirleri zarfında haftalardır uygulanan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılmasının arkasında İstanbullular sahillere ve parklara akın etti. Bugün Beşiktaş sahiline dışarı giden vatandaşlar, bisiklete bindi, yürüyüş yaptı, balık tuttu. Bazı vatandaşlar ise güzel havanın tadını sahil kenarında bulunan parklarda spor yaparak çıkardı. Kısıtlamanın uygulanmadığı birincil hafta sonunda hoş havayı da fırsat bile bile parklara ve sahillere akın eden spor ve yürüyüş yapan, balık tutan İstanbullular havadan görüntülendi.

“Normalleşme yanlış anlaşıldı, an be an olmalı”

Eşi ve çocuğuyla sahilde balık tutmaya gelen Gülsüme Bulut, normalleşme sürecinin hatalı anlaşıldığını belirterek, “Ben de bir sağlık çalışanıyım, uzun bir zamandan sonra adapte olmaya çalışıyoruz. Hem çocuklarımız hem de bizim için çok engebeli bir süreçti. Biraz özenli olunmalı ve normalleşmeye çok hızlı bir şekilde geçilmemeli. Biz topluluk mekanlara girmemeye çalışıyoruz. Burası açık alan olduğu için bu mesafe alışılagelmiş ama topluluk ortamlarda daha artı dikkat edilmesi ve çok pozitif normalleşmemeye çalışılması gerektiğini düşünüyorum. Normalleşme fazla süratli bir şekilde yanlış anlaşıldı çünkü bir önceki hafta ile bu hafta arasında çok fark değil. Bu yüzden normalleşmeye azıcık daha adım adım geçmeliyiz diye düşünüyorum” dedi.

Ufak Defne’den “evde kal” bestesi

Ailesiyle birlikte aylar sonra dışarı meydana çıkan 8 yaşındaki Defne Bulut ise, “Evde kaldığım zamanlarda derslerime fazla çalışıyor, kitap okuyor, oyunlar oynuyordum. Kendime yeni şeyler kuruyordum, mesela çadır yapmaya çalışıyordum. Çünkü çadırla şu an fazla eğleniyorum. Üç aydır evden hiç çıkmamıştım, hemen ailemle birlikte olduğum, dışarı çıktığım için çok mutluyum. Arkadaşlarıma, yaşıtlarıma topluluk yerlere gitmemelerini öneriyorum” diye konuştu. Evde kaldığı sürede korona ile ilgili bir beste yaptığını da ekleyen Defne, “Korona elden bulaşır, elden ele dolaşır. Elden bulaşmasın diye sen defalarca evde kal. Kendi sağlığın için, dinç günler için şimdilik evde kal” diyerek insanların virüsten korunmak için tedbirleri almaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

“İnsanların kendi kendilerini teftiş altına alması gerekiyor”

Risk grubunda bulunmamasına karşın aylardır mecbur kalmadıkça dışarı çıkmadığını söyleyen Oya Dışpınar isimli vatandaş ise, “65 yaş altı olduğumuz için kısıtlamaya fazla fazla girmedik. Paranoya haline getirmeden kendimizi korumayı da bildik. Üç ay içerisinde toplu taşımayı hiç kullanmadım, alışveriş merkezlerine gitmedim. Yürüyüşümü, sporumu yaptım ve insanlarla bağlantı kurmadım. Bu şekilde bu süreci geçirmeye çalıştık. Bugün de sabah sporuna geldik. Yakın temasta bulunmuyoruz. Ben, kısıtlamanın bir nebze kalkıp insanların kendi kendilerini denetleme altına alması gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Yunus Emre Şeker – Sümeyye İnal – Emre Baba

Hakkında

Diğer Haber

Talk-Magnezyum Silikat Kullanım Alanları

Talk, gerek sahip olduğu üstün fiziksel özellikleri, gerekse kullanıldığı yerlerde sağladığı avantajlar sebebiyle endüstri de …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]