Anasayfa / buğday / MODERN SULAMA İLE BUĞDAYIN VERİMİ ARTIYOR

MODERN SULAMA İLE BUĞDAYIN VERİMİ ARTIYOR

Su ve ayak izinde %21 azalma mümkün

Projesi’nin ikinci faz sonuçları açıklandı. Ülkenin buğday üretimin su risklerini ortaya koyarak, modern sulama yöntemleriyle verimliliği ve kaliteyi ölçmeyi hedefleyen proje;  Türkiye’nin en az yağış alan önlem alınması gereken, Kızılırmak Nehir Havzası’nda gerçekleştirildi.
Buğday verimi %30 artarken, su ayak izinde %21 su azaltma sağlandı.
Proje çiftçi uygulamasına kıyasla, yağmurlama sulama ile %30, damla sulamada ise %60  göre yağmurlama sulamada %30, damla sulamada ise %60 oranında daha az su kullanıldı.
Damla sulama ile buğday üretiminde verim %30 arttı. Sulama sistemleri için sağlanacak teşviklerin çiftçisinin tarımında su tasarrufu yöntemler ile üretim yapması amaçlandı.
Ülker CEO’su Mete Buyurgan, teknolojiyi daha yaygın olarak kullanılabilmesi için eğitim ve uygulama örnekleri gibi desteklere ihtiyaç var.
Su fakiri olma riski ile karşı karşıya olan ülke;  Tarımsal amaçlı su kullanımının yüksek su kullanım etkinliğinin düşük olduğunu dile getirdiler.
İklimlim krizi ve beraberinde getirdiği su stresi gibi çevresel sorunlar küresel gıda sistemlerinin üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor.  Ülker olarak israfsız şirket modeliyle ve uzun vadeli sürdürülebilirlik yürütürken, tarımsal üretimin sürdürülebilirliğine katkı vermeyi, doğru tarım uygulamalarının yaygınlaşmasına yönelik projeler üretmeyi ve desteklemeyi çok önemli buluyoruz. Bu sebeple SKD Türkiye’nin iklim değişikliğinin su kaynakları üzerindeki etkisini analiz etmeyi ve tarımda verimli sulama stratejileri geliştirmeyi amaçlayan ”Su Riskleri Projesi”nin ana sponsoru olduk. Türkiye de su riski altında ülkelerden biri olduğu için bu projeyle su verimliliğine dikkat çekmek, doğru tarım uygulamalarının yaygınlaşmasına yönelik projeler üretmeye ve desteklemeye devam edeceklerini belirttiler.

Hakkında ecrinabella

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]