Anasayfa / Genel / Fındık işçisine ödenecek asgari ücret belli oldu

Fındık işçisine ödenecek asgari ücret belli oldu

Ordu’da, 2018 yılında fındık hasadında çalışacak işçilere ödenecek asgari ücretler belli oldu.

Fındık işçilerine ödenecek günlük asgari ücret 70 TL, patoz saati ise 155 TL olarak belirlendi.

16 YAŞ VE ALTI ÇOCUK ÇALIŞTIRANA CEZA

Vali Yardımcısı Ahmet Arık başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda,16 yaş ve altı çocuklar,yaşlı ve hasta işçilerin çalıştırılması halinde 18 Temmuz 2012 tarihinde  20″2/7 sayılı genelgesine göre 5326 Kabahatler Kanununun 32. Maddesi gereğince tespit edilmesi durumunda çocukların velilerine 259 tl idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Fındık toplama işlerinde çalışacak işçilere yaş ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın günlük net ücret 70 TL olarak belirlendi.

Toplantıda fındıkların taşınması işlerinde çalışan  çuvalcıların ve aşçıların ücretlerinin de ele alındı.10-15 arası işçi için aşçılara 70 TL, çuvalcılara 75 TL, 15 ve üzeri işçi için aşçılara 75 TL, çuvalcılara 80 TL, kilo ile toplanan bahçelerde çuvalcı ücretlerinin 85 TL ,katırcı ücretinin (katırı ile birlikte) 150 TL olarak ücretlenmesine karar verildi.

Kilo hesabı ile fındık toplayanların işçi ücretlerinin kilo başına 50 kuruş olarak belirlendiği toplantıda, patoz saat ücretinin de 155 TL olarak belirlenmesi kararlaştırıldı.

23 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olacak kararda şu maddeler yer alıyor:

İşçi başı ücretlerinin, 15 işçiye kadar günlük 75 TL, 15 işçiden fazlası için günlük 85 TL olarak belirlenmesine, iş aracılarından, İŞKUR İl Müdürlüklerinden alınmış ‘Aracı Belgesi’ olmayanlara iş verilmemesine, işçi ücretlerinin iş bitimini müteakiben ödenmesine, işverenlerin çalıştırdıkları işçilerin kimlik bilgilerinin 1774 sayılı ‘Kimlik Bildirme Kanunu’ esaslarına göre muhtarlıklar aracılığı ile Tarım ve Orman Müdürlükleri, İŞKUR İl Müdürlüğü, Ziraat Odaları ve en yakın güvenlik birimlerine bildirmelerine, kimliği bulunmayanlara iş verilmemesi karar verildi.

Hasatdergisi.com

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

Potasyum Klorat Nedir?

Potasyum klorat, beyaz renkli kristalimsi bir katıdır. Potasyum klorat, yaygın oalrak potasyum klorür ve sodyum …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]