Anasayfa / Genel / Aslında yumurta fiyatlarında artış yok

Aslında yumurta fiyatlarında artış yok

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği(YUM-BİR) Genel Sekreteri Hüseyin Sungur yumurta fiyatlarında yüzde 90’lık artış olduğu yönündeki söylemlerin  gerçek olmadığını söyledi.

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği  tarafından yumurta fiyatlarında yüzde 90’lık artış olduğu iddialarına ilişkin açıklama geldi.

Hüseyin Sungur yaptığı açıklamada yumurta fiyatlarının her hafta değişkenlik gösterebildiğini ve  bu konuda değerlendirme yapılırken bir haftalık fiyatların değil, ortalamaların dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Sungur, son günlerde üretim maliyetleri dikkate alınmadan, yumurta fiyatlarında yüzde 90’lık artış var şeklinde yorumlar yapıldığını ve bunun gerçeği yansıtmadığının altını  çizdi.

Basında çıkan haberlerde değerlendirmeler yapılırken, geçen yılın temmuz ayı ile içinde bulunduğumuz temmuz ayının  esas alındığını  dolayısıyla bu değerlendirmelerin doğru olmadığını belirten Sangur şunları söyledi:

“Bir yumurtanın 6 aylık ortalama maliyeti şu an 27-28 kuruş civarında. 6 aylık ortalama yumurta satış fiyatı da 27-28 kuruş. Geçen yılın ilk yarısındaki fiyat ortalamasıyla bu yılın aynı dönemindeki ortalamayı dikkate aldığımızda, yıl başından beri yüzde 18’lik artış gerçekleşti. Enflasyonun yüzde 15 olduğu yerde, yüzde 18’lik artışa ‘fazla’ diyemeyiz. Biz yüzde 90’lık fiyat artışı olduğu yönündeki değerlendirmeleri iyi niyetli bulmuyoruz.”

Sangur yumurta fiyatlarındaki değişkenliklerin mevsimsel olduğuna dikkat çekerek, “Yumurta fiyatlarında daha fazla artış beklenmesin. Bundan sonra tüketiciyi zorda bırakacak bir durum olmaz. Market fiyatlarıyla üretici fiyatlarını ayrı değerlendirmek lazım. Onların da kendine göre ayrı maliyetleri var.” dedi.

Aslında üretim maliyetlerinin fiyatlarının arttığını söyleyen Sangur, üreticilerin fırsatçılık yapıyormuş gibi bir algı oluşturmaya  çalışanlara seslendi ve  üreticilerin bu durumdan son derece rahatsız olduğunu dile getirdi.

Sangur sözlerine şöyle devam etti:

“Bu yılın başında bin 250 lira olan yumurta yeminin tonu şu anda bin 550 lira. Yem fiyatları 6 ay içinde yaklaşık yüzde 25 arttı. Bizim maliyetlerimizin yüzde 70’ini yem oluşturuyor. Onun dışında döviz kurunda yaşanan artışlar da maliyetlerimizi etkiledi. Üretici şu an para kazanamıyor. Şu an bir yumurtanın ortalama maliyeti 27-28 kuruş. Üretici satışlarının ortalaması da aynı fiyatlarda. Ayrıca yem ham maddesinin en kıt olduğu dönemdeyiz. Değerlendirmeler yapılırken, bunlar dikkate alınmalı.”

(AA)

Hasatdergisi.com

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

ÇİĞDEM FİLİMİ YOLA ÇIKTI

Dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem filmi yola çıktı. Kars’ta çekilmişti, dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]