Anasayfa / Ekonomi / Türkiye’de açlık sınırı 2 bin 484 lira, yoksulluk sınırı ise 7 bin 15 lira

Türkiye’de açlık sınırı 2 bin 484 lira, yoksulluk sınırı ise 7 bin 15 lira

Memur-Sen Konfederasyonu tarafından her ay ahenkli olarak yapılan arzu-yoksulluk araştırmasına göre Mayıs ayında Türkiye’deki 4 şahsiyet bir ailenin arzu sınırı 2.484,01 lira, fakirlik sınırı ise 7.015,7 lira olarak tespit edildi.

EN BÜYÜK ARTIŞ ÇİLEKTE, EN BÜYÜK DÜŞÜŞ BİBERDE

Yapılan araştırma ile ilgili bilgiler veren Memur-Sen Düzce İl Başkanı Ömer Faruk Çelebi, ” Mayıs ayında Nisan ayına tarafından yiyecek madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,34’lük bir düşüş yaşandı. Mayıs ayında işaret en büyük artışlar yüzde 40,87 artışla çilek, yüzde 27,19 artışla havuç, yüzde 24,15 artışla kivi, yüzde 13,29 artışla elma; en fazla sinyâl düşüşler ise yüzde 40,52 azalışla biber, yüzde 36,83 azalışla sarımsak, yüzde 35,47 azalışla kuru soğan, yüzde 34,13 azalışla taze fasulye madde fiyatlarında yaşandı.

Aydınlanma madde fiyatında ise Mayıs ayında Nisan ayına göre herhangi bir değişim gözlemlenmedi.

ISINMA VE BARINMA

Mayıs ayında Nisan ayına göre ısınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 1,23’lük bir çoğalma gözlenirken; Mayıs ayında Nisan ayına göre barınma madde fiyatlarında yüzde 0,49’luk bir artış oldu.

ULAŞIM

Mayıs ayında Nisan ayına göre ulaşım madde fiyatlarında yüzde 1,79’luk bir çoğalma olduğu belirlendi. Nisan ayına göre en dikkat çekici değişimlerin yüzde 11,56 artışla şehirler arası otobüs ücreti fiyatlarında olduğu gözlendi.

GİYİM

Mayıs ayında Nisan ayına tarafından giyim fiyatlarında ise sıradan yüzde 4,57’lik bir çoğaltma gözlendi. Giyim madde fiyatlarında Nisan ayına tarafından en dikkat çekici değişimler yüzde 12,24 artışla elbise, yüzde 11,15 artışla kadın gömleği, yüzde 10,63 artışla tişört madde fiyatlarında oldu. bununla beraber giyim madde fiyatlarında Nisan ayına tarafından yüzde 0,69 azalışla kemer, yüzde 0,09 azalışla kıyafet tamir ücretleri madde fiyatında düşüş gözlemlendi.

SAĞLIK ÜRÜNLERİ

Mayıs ayında Nisan ayına göre sağlık madde fiyatlarında sıradan değişim yüzde 0,27’lik bir artış olarak gözlenirken, en işaret değişimlerin yüzde 1,24 artışla kan basıncı aleti; yüzde 0,81 azalışla derece fiyatlarında olduğu saptandı.

KİŞİSEL TEMİZLİK ÜRÜNLERİ

Bireysel temizlik ve bakım madde fiyatlarında yüzde 0,26’lık bir artma gözlendi. Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Nisan ayına göre en muhabere değişimin yüzde 24,95 artışla konuk kolonyası madde fiyatlarında olduğu saptandı. aynı zamanda kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Nisan ayına göre yüzde 9,81 azalışla parfümler madde fiyatında düşüş gözlemlendi” dedi.

Türkiye'de açlık sınırı 2 bin 484 lira, yoksulluk sınırı ise 7 bin 15 lira

Kaynak: İHA

Hakkında

Diğer Haber

Tarımda Kadın Varsa Hayat Var

Bugüne kadar adını hiç duyulmayan aronyayı Türkiye’ye ilk defagetirerek başarılı işlere imza atan kadın girişimci …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]