Anasayfa / Ekonomi / Havuzlu hobi bahçelerine tarımsal üretime zarar verdiği için yasak geliyor

Havuzlu hobi bahçelerine tarımsal üretime zarar verdiği için yasak geliyor

Şehrin gürültüsünden kaçarak doğayla iç içe yaşamak isteyenlerin tarım arazilerini bölerek satın aldıkları hobi bahçeleri, tarımsal üretimi olumsuz etkiledi. Tarım alanlarını minik parsellere bölerek çitle çevirenler, mahsul geliştirmek için satın aldıkları alanları zamanla havuzlu ve lüks yapılara dönüştürerek, ikinci evleri olarak kullanmaya başladı. Tarım alanlarına beton zemin dökülüp prefabrik evler yapılması ve bunların zamanla konuta dönüştürülerek, tarım arazilerinin değil edilmesi üzerine Meclis’te yeni bir yasa hazırlığı yapıldı. Tarım arazilerinin hobi bahçesi için bölünüp, satılmasına engel konulacak.

Havuzlu hobi bahçelerine yasak geliyor

“GÜVENLİ GIDAYA İHTİYACIMIZ VARKEN TARIM ARAZİLERİ DEĞIL EDİLİYOR”

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi 2’nci Başkanı Banu Onan Erdal, oda olarak hobi bahçeleri sorunu ile senelerdir çaba ettiklerini söyleyerek, yasadan beklentilerini dile getirdi. Bereketli tarım arazilerinin kanunlarla bölünmesinin yasaklanmış olduğunu fakat hobi bahçeleri mantığıyla bu arazilerin kooperatif ve özel şirketler üzerinden şahıslara verildiğini iddia eden Erdal, “Tarım yapma mantığıyla, bölünemeyecek bu arazileri kooperatif hissedarlarına bazı yerlerde 500, bir takım yerlerde 200 metrekarelik alanlara bölüp hisse sahibi yapıyorlar. Özellikle Kovid-19 sürecinden daha sonra sağlıklı ve güvenilir gıdaya talep arttığı için fazla çekici geliyor. Orada kendi üretimlerini yapacaklarını düşünüyorlar. Tarım vasfında arazilere konteyner ile beton atılıp çimlendirme yapılıyor. Bizim güvenli gıdaya ihtiyacımız varken tarım arazileri değil ediliyor” dedi

Havuzlu hobi bahçelerine yasak geliyor

“HOBİ BAHÇELERİ ZAMANLA PARTİ MEKANI OLUYOR”

Tarımsal üretimin emek isteyen bir meslek kolu olduğunu söyleyen Erdal, hobi bahçeciliği işine soyunanların zaman içinde bu üretimden vazgeçtiğini anlattı. Tarım arazilerinin böylece tembel kalabildiğine dikkat çeken Erdal, şöyle konuştu: “Tarım müdürlükleri ve belediyeler gerekeni yapıp suç oluşturan kesiyor. Dekar başı 6- 7 lira canice kesiliyor. Lakin meslek işten geçmiş oluyor. Felaket kararının arkasından da bir mağduriyet doğuyor. Masraflar bu kandırılmış insanlara ödettiriliyor. Bereketli araziler yok oluyor. Yeni yasa tasarısının ayrıntılarını meclis açılınca öğreneceğiz ama duyduğumuza göre cezalar artacak. Bundan sonra caydırıcı olabilir. Bunu yapan şirketler veya kooperatifler insanları mağdur ediyor. Şayet gerçekten orada bir şeyler yetiştirip çocuklarına dinç gıda tükettirmek isteyenler var. Ama orası zamanla partilerin verildiği bir mekan haline getiriliyor. Imal yapmak isteyenler bu işin külfeti olduğu için başarılı olamıyor. Sadece hafta sonları artan bir şekilde bir tarım üretimi yapamıyorlar. Sonuçta fazla sayıda minyatür yazlıklar olarak karşımıza çıkıyor.”

“HOBİ BAHÇELERİ FIRARI YAPININ ÖNÜNÜ AÇIYOR”

Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar da ilçelerinde takriben 70 bin hobi bahçesi bulunduğunu söyleyerek, bunların içinde 4 bine yakın bina olduğunu hatırlattı. Bu binaların firari olduğunun altını çizen Kayalar, “Normalde hobi bahçeleri tarım amaçlı kullanılır. Ama şu anda bizim ilçemizde ikinci bir konut ve yazlık gibi kullanılıyor. Tarımsal alanların bitirilmesine üzülüyoruz. İlçemizde şu an mantar gibi büyüyorlar. Bunların önlemek için var gücümüzle çalışıyoruz. 2019 ekim ayından itibaren bu kaçak yapılara cinayet kesmeye başladık. Bunları yıkıma sevk ediyoruz. Vatandaşlara sesleniyorum bu hobi bahçelerine talep etmeyin. Tümü kaçak ve yıkılacak zamanla” dedi.

Havuzlu hobi bahçelerine yasak geliyor

“ARAZİLERİN KULLANIMI AYRINTILARIYLA AMACINDAN ÇIKTI”

Belediye olarak kaçak binalara cinayet kesme yetkileri bulunduğunu anlatan Mustafa Kayalar, 500 binayı yıkıma sevk ettiklerini belirterek yıkım ihalesinin ardından adım adım yıkılacağını ifade etti. Metrekaresine göre cinayet miktarlarının da değiştiğini kaydeden Kayalar, şunları söyledi: “Konteyner, prefabrik veya betonarme ayrım etmez büyüklüğüne göre ceza kesiliyor. acilen yüzme havuzlu, basketbol sahalı hobi bahçeleri var yani ayrintilariyla amacından çıktı. Bir yazlık gibi ikinci konut gibi oldu. Takriben 3 ile 10 bin TL arası suç oluşturan kesiyoruz. 4 milyona yakın canice kestik. Hemen bir kanun tasarısı var. Bu kanun bizim de elimizi güçlendirecek. Menderesimiz, İzmir’imiz ve Türkiye’mize tarımsal alanda hasar gelmemesi için bu kanun iyi olacak diye düşünüyorum. İnşallah bir lahza önce çıkar biz de bu yasaya göre işlemlerimizi yaparız.”

Havuzlu hobi bahçelerine yasak geliyor

“ÜRETİM YAPMIYOR, HAFTA SONLARI GELİYORLAR”

Menderes ilçesinde üreticilik yapan İbrahim Gök (59) ise hobi bahçesini kuşkusuz istemediklerini belirterek, çiftçilik alanlarının öldürüldüğünü savunarak, “Biz mısır, karpuz, domates, kavun, pırasa üretiyoruz. Yani topraklarımızda var oğlu var. Biz istemiyoruz hobi bahçesi. 1500 ile 1700 kilo arası darı, 12 ton domates alırız. 9 çocuğum var. Toprak hobi bahçesi yüzünden bölünüyor” diye konuştu. Darı üreticisi Süleyman Porsuk da “Hobi bahçeleri genelde tarım arazimizi öldürüyor. Biz çiftçi olarak istemiyoruz. Toprakları parselleyip şahıslara satıyorlar. Kimse orda imal yapmıyor. Yalnızca hafta sonları geliyorlar” dedi.

Havuzlu hobi bahçelerine tarımsal üretime zarar verdiği için yasak geliyor

Kaynak: DHA

Hakkında

Diğer Haber

Kartla ödeme 1 trilyon lirayı buldu

BKM, şubat ayına ilişkin verilerini açıkladı. Buna göre, şubat ayı itibarıyla Türkiye’de kredi kartı sayısı …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]