Anasayfa / Tarım / TMO yıllar sonra yeşil mercimeği alım bandına dahil etti

TMO yıllar sonra yeşil mercimeği alım bandına dahil etti

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) yıllar sonra yeşil mercimeği alım bandına dahil etti. En son 2003 yılında yeşil mercimekte müdahale alım yapan TMO, üreticinin tepkisi ve bu yıl üretimde beklenen artıştan dolayı yeniden devreye girecek.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Salı gününden itibaren TMO’nun yeşil mercimek alımlarına başlayacağını duyurdu.

Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Pakdemirli,Ülkemiz yeşil mercimek üretiminin geçen seneye göre yüzde 27 artarak 38 bin ton olacağını tahmin ettiklerini belirterek, “Üretimdeki artıştan kaynaklı ortaya çıkabilecek piyasa fiyatlarındaki düşüşün üreticilerimizi mağdur etmemesi için TMO’nun yeşil mercimek alımı yapmasına karar verdik” dedi.

Pakdemirli, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü’nün  bu kapsamda 24 Temmuz 2018 Salı gününden itibaren yeşil mercimek alımına başlayacağını açıkladı.

Pakdemirli konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“2018 yılı için yeşil mercimek alım fiyatını ton başına 3.000 TL olarak belirledik. Alım fiyatına ilaveten ton başına prim, mazot, gübre ve sertifikalı tohum desteği olarak verilen toplam 790 TL ile birlikte yeşil mercimek üreticimizin eline ton başına 3.790 TL geçecek.Üreticilerimiz, Çifti Kayıt Sisteminde kayıtlı olan tüm ürününü Toprak Mahsulleri Ofisi’ne satabilecekler ve ürün bedelleri 10 gün içerisinde üretici hesaplarına aktarılacak.Yeşil mercimek üreticilerimiz dâhil bütün üreticilerimiz, her zaman Bakanlığımızın baş tacı olmuştur. Bakanlık olarak bu anlamda piyasaları yakından takip ediyor üreticimizi, tüketicimizi ve sektörümüzü mağdur edecek bir ortamın oluşmaması için gerekli tedbirleri alıyoruz ve almaya da devam edeceğiz.TMO tarafından yapılacak olan 2018 yılı yeşil mercimek alımlarının ülkemize ve tüm yeşil mercimek üreticilerimize hayırlı olmasını dilerim.”

GEÇEN YIL OLUMLU YANIT VERİLMEMİŞTİ

Türkiye’nin mercimek üretiminde söz sahibi olan Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin ve Batman’daki üreticiler, mağduriyetlerinin giderilmesi için buğdayda olduğu gibi mercimeğin de TMO’nun alım bandına dahil edilmesini istemişlerdi. Ancak mercimek üreticilerinin bu talebine geçtiğimiz yıl olumlu yanıt verilmemişti. TMO’nun devrede olmamasından dolayı üretici de aracılara teslim olmuş oluyordu. Bakan Pakdemirli tarafından açıklanan TMO alım kararı üreticiler tarafından olumlu karşılandı.

Hasatdergisi.com

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

Köylerde Genç Nüfus Azalıyor, Tarım Sektörü Alarm Veriyor

Ülke ekonomisi için hayati öneme sahip olan tarım sektörü son yıllarda karşılaştığı eleman sorunuyla mücadele …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]