Anasayfa / Ekonomi / Soğan ekenler battı

Soğan ekenler battı

Yukarı Çık

Soğan ekenler battı

Urfa Viranşehir ’de maliyetini karşılamadığı için ürünlerini çürümeye terk eden soğan üreticileri soğan ithalatına karşı çıktı. Çiftçiler marketlerde 4 liraya dek meydana çıkan soğanın tarladaki ederinin 10 kuruş olduğunu belirtti.

Kente emrindeki Elbendi Mahallesi’ndeki çiftçilerden Kamil Körpe, 80 dönümlük tarlaya ektiği soğanı topladığına pişman olduğunu söyledi. Körpe, akaryakıt, gübre, elektrik ve hap masrafları hariç toplam 80 bin TL’ye yakın masrafı olduğunu kaydetti.

Körpe, bir torba soğanın kendisine 10 TL’ye mal olduğunu, ancak 4 TL’ye satış zorunda kaldığını ifade etti. Soğanın kilogramının 10 kuruştan satılmasının masraflarını bile karşılamadığına dikkat çeken Körpe, “Biz çiftçiler öldük. Soğan ekenlerin hepsi bu yıl battı. Bu durumdan kim bizi kurtaracak? Tarım Bakanı Darı ’dan soğan ithal ederse, bizim de halimiz bu olur. Soğan markette 4 TL, bizde de 10 kuruş. Bunun anlamı nedir?” diye sordu.

Hakkında

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]