Anasayfa / Genel / Muş’ta inanılmaz olay! Çakıl büyüklüğündeki taşlar 2 dakikada eridi

Muş’ta inanılmaz olay! Çakıl büyüklüğündeki taşlar 2 dakikada eridi

Kent merkezine 40 kilometre uzaklıktaki Gümüşali köyünde çıkan suyun böbrek taşına iyi geldiği iddiaları üstüne vatandaşlar suya büyük ilgi gösterdi. Ilk Önce Muş elde etmek üzere çevre il ve ilçelerden çok sayıda yurttaş, rahatsızlıklarını onarmak için geldikleri köyden bidonlara doldurdukları suyla evlerine dönüyor.

 

Köyde yeraltından kaynayan suyla ilgili iddialar üzerine Muş Alparslan Üniversitesi Facia Yönetim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İskender Dölek, egzersiz başlattı. Böbrek taşını erittiği ileri sürülen su kaynağını inceleyen Dölek, laboratuvarda tahlil etmek üzere numuneler aldı. Dölek, ayrıca kaynaktan aldığı suyu saydam bardaklara doldurarak içerisine çakıl büyüklüğünde taşlar attı. Bir Takım taşların 1- 2 dakikada eriyerek yok olduğu gözlenirken, bir takım taşlarda ise değişim olmadığı tespit edildi. 

‘FAZLA TÜKETMESİNLER’ 

 

 

Sudan alınan numunelerin laboratuvar ortamında analizlerinin yapılmasının arkasında değerlendirilmesini yapacağını söyleyen Dölek, vatandaşlardan böbrek taşına iyi geldiği ileri sürülen sudan artı tüketilmemesini istedi. Dölek, “Bize gelen taşları eriten su haberi üstüne suyun muhteviyatı veya içeriğiyle ilgili incelemelerde bulunmak üzere su kaynağının veya suyun çıktığı yer, kaynak kısmına geldik. Bulunduğumuz yer literatürde bilhassa Adilcevaz kalker olarak geçen yapı içerisinde tektonik olarak da aktif bir yer. Su muhtemelen yüzey suları fay hattını peşine düşüp takip ederek altında içten iniyor. Yine bu yapıyı takip ederek yüzeye çıkıyor. Maddi gözlemlerimiz sonucunda içerisinde gaz ve demir bileşikleri vesaire şeyler var. Çünkü etrafta, suyun çıktığı yerde kırmızı izler vardı. Bu demir bileşiklerinde, kirecin içerisinde demirin eritilmesinden de kaynaklanabilir. Analizler yapıldıktan daha sonra suyun içerisinde veya muhteviyatıyla alakalı daha ayrıntılı bilgilere sahip olabileceğiz” diye konuştu. 

‘SAĞLIĞA ZARARLI OLABİLİR’

İçeriği meçhul suların tüketilmesinin bazen sağlıksız olabileceğine dikkat çeken Dölek, “İçeriği bilinmeyen suların şifa bulmak amacıyla fazla miktarda tüketilmesi ara sıra sağlığa zararlı olabilir. Çünkü derinlerden gelen bu suların muhtemelen ağır metaller içermesi de laf konusudur. İlk etapta gösterdiği etki, şifalı olacağı düşünülerek oradan da kaynaklanabilir. Lakin olasılıkla içerisinde gaz bileşikleri de olan aralıklı bir maden suyu olabileceğini düşünüyoruz. Bu analizlerle netleşecektir” dedi.

‘KUM HALİNE GELDİĞİNİ GÖRDÜK’

Su ile dolu olan kadeh içerisinde deney yaparak, taşların parçalandığını gözlemlediklerini aktaran vatandaşlardan Çelebi Kartal ise, “Muş ’un Gümüşali köyündeyiz. Taşı parçaladığına inanılan suyun deneyini yapmak üzere geldik. İki tane taş parçasını suyun bulunduğu kadeh içerisinde attık. 10 dakika daha sonra bir taşın parçalara ayrıldığını, diğerinin ise yaklaşık olarak kum haline geldiğini gördük” diye konuştu.

Yedi Gündem

Abone Ol

Hakkında

Diğer Haber

Sodyum Molibdat nedir?

Sodyum molibdat, kimyasal formülü Na₂MoO₄ olan beyaz kristal bir tuzdur. Bu bileşik, endüstriyel, kimyasal ve …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]