Anasayfa / Ekonomi / Sivas ’ta tırtıl istilası, vatandaşlar tedirgin

Sivas ’ta tırtıl istilası, vatandaşlar tedirgin

Zara İlçe merkezine 70 kilometre mesafede yer alan Kardere köyü ve mezralarında, ağaçlık alandan yerleşim yerlerine kadar inen tırtıllar alan halkını tedirgin ederken, bitki örtüsüne de hasar veriyor.

Kardere, Evrencik, Yukarıçamurcu, Söğütözü, Bolucan, Aşağımescit, Çaypınar köyleri ve mezralarının olumsuz etkilendiği tırtıl istilası sebebiyle meşe ağaçları ilk önce elde etmek üzere bir fazla bitki tırtıllar kadar talan ediliyor. Tırtıl istilası, bölgeye mangal kömürü üretmek için gelen ve çadırda yaşamını sürdüren vatandaşlarda ise alerji etkisi yapıyor. Vücutları tahriş olan vatandaşlar tırtıl istilası için yetkililerden destek bekliyor.

Kardere köyü muhtarı Edip Arslan, “Köyümüzde geçen sene, ana kapı ağaçlarında oluşan tırtıl kozaları baharın gelmesiyle beraber patlama yaşadı. Kozalarından çıkan tırtıllar büyümek suretiyle tüm bölgeye yayıldı. Sadece kendi köyümde değil 6-7 köy ve mezralarında gözüktü. Birde bizim bölgede orman kesimi mevcut şuan, mangal kömürü yapılıyor. 200-250 tane Doğu’dan gelen orman işçileri mevcut. Bebekleri, aileleri ve çocukları ile birlikte yaşıyorlar bölgemizde. Orman kesilmesinin de bunu etkilediği için tırtıllar ikâmetgâh alanına dürüst akın etmeye başladı. Bu yalnızca orman değil etmekle kalmıyorlar, insan sağlığına da büyük hasar vermektedirler. Korkumuz tırtıllar bundan böyle yerleşim alanlarına girdi, vücutta büyük bir tahriş, kaşıntı ve alerjiye neden oluyor. Bölgemizde az kalsın her gün hastaneye hasta sevkleri oluşmuş durumda. Hiçbir ağacın yaprak açmasına veya yeşermesine müsade vermiyorlar. Gittikçe de çoğalıyorlar. Tedirginiz çünkü bunlar afiyet problemi oluşturuyorlar. Bir lahza önce tedbir alınmasını bekliyoruz” dedi.

Yetkililerden yapılan açıklamada bölgede çalışma başlatıldığı, bu tırtılların kelebek olmadığı, arıcıların ve öteki canlıların zarar görmemesi için bölgeye bu dönem fazla sayıda keklik bırakılacağı, ilkbaharda da ilaçlama çalışması yapılacağı bildirildi.

Seda Özel

Hakkında

Diğer Haber

Sodyum Molibdat nedir?

Sodyum molibdat, kimyasal formülü Na₂MoO₄ olan beyaz kristal bir tuzdur. Bu bileşik, endüstriyel, kimyasal ve …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]