Anasayfa / Ekonomi / Cumhurbaşkanı Erdoğan ’ın her sabah yediği dut pekmezinin sırrı güneşte

Cumhurbaşkanı Erdoğan ’ın her sabah yediği dut pekmezinin sırrı güneşte

Birçok beslenme maddesini barındıran dut pekmezi, Anadolu insanı tarafından hastalıklara aleyhinde kalkan olarak görülüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da ‘her sabahtan bir kaşık içiyorum” dediği dut pekmezi, öteki bölgelerin aksine Adıyaman’ın Tut ilçesinde kaynatılmadan, güneşte olgunlaşıyor. Kaynatılarak besin değerinin azalmasını önlemek için 3 gün 3 gece güneş ve ayazda bekletilen pekmez, sofralara geliyor.

‘Yeşillikler Beldesi’ olarak bilinen ve ismini dut meyvesinden bölge Tut ilçesinde ‘beyaz altının’ birincil hasat başladı. Tut ilçesinde takriben 2 bin 500 dekarlık alanda dut yetiştiriliyor. Tut ilçesi, Türkiye’de dut yetiştirilen alan bakımından 2., ürün bakımından ise 4. sırada bulunuyor.

Yere bağlantı etmeden, hijyenik koşullarda melefelere (kumaş parçası) silkelenen dutlar, sıkıldıktan sonradan yalnızca 15-20 dakika kaynatılıyor. Diğer yörelerde beyaz toprak ile saatlerce kaynatılan dut pekmezi, Tut ilçesinde dut yaprağı ile kısa vakit kaynatılıyor. Dut şerbeti süzüldükten sonra alüminyum tepsilerde güneşe bırakılıyor. Üzerleri kapatılan pekmez, 3 günün sonunda paketlenerek yurt içi ve yurt dıştan satışa sunuluyor.

Dut bahçelerinin işletmecisi Hasan Haberdar Olan, Tut ilçesinde yapılan pekmezlerin diğer illerde yapılanlardan öbür olduğuna dikkat çekerek, “Kısa süreli kaynatılan pekmezler, krom tepsilere dökülerek 3 gün, 3 gece güneşle yoğunlaşıyor. Bekledikten sonradan kaplarımıza alarak sofralara geliyor. Bizim yaptığımız pekmezin püf noktası, pekmezin güneşte olgunlaşmasıdır. Biz buna ‘gün pekmezi’ diyorlar. Biz pekmezi kaynatarak yapmayız. Diğer bölgelerde adamakıllı kaynatılıyor. Sabah koyup akşama değin kaynatarak, yoğunlaştırıp o şekilde pekmezi yapıyorlar. Onların pekmezi biraz siyah oluyor. İçindeki bir takım maddelerin değerlerinin yükseldiği biliniyor. Biz öyle bir pekmez yapmıyoruz” dedi.

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Başkanı Gani Bereket ise Tut ilçesinin Anadolu’nun dut gen potansiyelinin olduğu bir bölge olduğunu belirterek, “Son zamanlarda çağdaş kapama dut bahçelerinin de yapılmasıyla ilçenin ekonomisine çok büyük avantajları var. Dünyanın en güzel dutlarının yetiştiği Tut ilçesinde olmaktan çok mutluyuz. Tut ekonomisi aslında fazla hoş yerlere geleceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Ahmet Arslantaş

Hakkında

Diğer Haber

SGK uzmanı canlı yayında asgari ücret zammı için rakam verdi: Altında olma ihtimali yok

Asgari ücretliler yeni yıl zammını heyecanla beklerken, yapılacak artışla ilgili ipuçları da gelmeye başladı. Asgari ücret zammıyla ilgili enflasyon üzerinden hesaplama yapan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, "Asgari ücretin 15 bin TL'nin altında olma ihtimali yok." dedi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]