Anasayfa / Ekonomi / Sıcak hava ve nemden bunalan Rizeliler çareyi çayı akşam toplamakta buldu

Sıcak hava ve nemden bunalan Rizeliler çareyi çayı akşam toplamakta buldu

Sabahın il ışıkları ile nehir tarım arazilerine giren Ayten ve Metin Akıncı çifti, güneşin çıkmasıyla havaların da sıcak olmasından dolayı sabah 09.00’a kadar çay toplayabiliyordu. Çünkü topladıkları zaman içerisinde de güneşten rahatsız olduğu için gerginleşen Metin Akıncı, o gerginlikle eşi Ayten Akıncı ile küçük tartışmalar yaşıyordu. Eşiyle tartışmaların boyutunun büyümesine önlemek isteyen Ayten Akıncı ise bu sefer Metin Akıncı’ya “Sen rahatsız oldun, çaylıktan çıkalım” demeye başladı. Dere biriktirmek zorunda da olan çift bu kere çareyi akşam, güneş battıktan sonradan toplamakta buldu. Çaylığa elektrik çeken çift bağladıkları ampullerle karanlığı aydınlatarak keza güneşsiz, ayrıca de serin hava da nehir toplamaya başladı.

Güneşin batmasına yakın saat 17.00 sularında nehir bahçesine girdiklerini açıklayan Metin Akıncı, bahçesine çektiği elektrik tesisatı doğru gece saatlerine kadar dere toplayabildiklerini dile getirdi. Akıncı “Gündüz çok sıcak oluyor. Aşırı güneş olduğundan nedeniyle sabahleyin 09.00’a değin akarsu topluyorum. Sonra bir daha akşam 17.00’da giriyorum nehir bahçesine, 23.00’a değin çay toplamaya devam ediyorum. Akşam nehir toplamak sıcacık oluyor, güzel koku gibi hava, ne terleme var, nede diğer bir engel” dedi.

“Akşam daha fazla toplanıyor”

Akşam saatlerinde daha artı nehir toplayabildiklerini dile getiren Akıncı “Güneşli havada topladığımız saat içerisinde 400 kilogram akarsu toplayabiliyorsak, akşam saatlerinde 600 kilogram toplayabiliyoruz. 60 metrelik bir kablo evden buraya çektik. İşimi görüyor şimdilik” ifadelerini kullandı.

Bir sonradan oysa akarsu sezonunda ışıkları taktıkları direkleri daha da büyütmeyi ve ışıklı baretler ile de daha hoş bir sistem kurmayı düşündüklerini açıklayan Akıncı “Komşularım beni pencereden izliyor. Gece korkmuyor musunuz diye soruyorlar fakat neden korkalım fakat. Gece neyden korkulur. Karanlığa düştükçe kabloları da peşimizden getiriyoruz. Sistemi geliştireceğim, madencilerin kullandığı ışıklı şapkalar kullanacağız. Bu direklerin daha büyüğünü projektörler ile kuracağız. Sonrasında o şapkalarla da önümüzü daha iyi ve net göreceğiz. Bir daha sonra fakat dere sezonunda da onu görebilirsiniz” şeklinde konuştu.

“Lamba ile huzuru bulduk”

Eşinin gündüz akarsu toplarken çok sinirli olduğundan sızlanan ve çareyi gece akarsu toplamakta bulduklarını dile getiren Ayten Akıncı ise “Akşam daha serin, daha dar. Terleme değil. Gündüz 1 saat güneşin altında çalışınca 2 saatlik enerjin gidiyor. O nedenle gece daha da devingen, gizli, yorulmadan nehir toplayabiliyoruz. Güneş benim eşimin gündüz aklını başından alıyor. Tartışma ediyoruz çaylıkta. Diyorum oysa ‘Güneş geldi hadi çay bahçesinden çıkalım’. Sonra buna bir çözüm bulmak lüzumlu diye düşündük ve gece çalışalım dedik. Gece daha mutluyuz huzurluyuz. Hiç kavga etmiyoruz, hatta başını çaylıktan kaldırmıyor. Yahut kıyamet kopuyor çaylıkta. Lamba ile huzurumuzu bulduk” diye konuştu.

Hasan Fehmi Demir – Oğuz Bal

Hakkında

Diğer Haber

Talk-Magnezyum Silikat Kullanım Alanları

Talk, gerek sahip olduğu üstün fiziksel özellikleri, gerekse kullanıldığı yerlerde sağladığı avantajlar sebebiyle endüstri de …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]