Anasayfa / Ekonomi / Bir hayal üzerine yola çıktı, 13 dönümlük araziye 11 bin lavanta dikti

Bir hayal üzerine yola çıktı, 13 dönümlük araziye 11 bin lavanta dikti

Ev Kadını Özlem Genç, Isparta’daki lavanta bahçelerinden esinlenerek Tarım ve Orman Bakanlığı destekli projeyle 13 dönümlük arazide lavanta bahçesi kurdu. Arzu Genç, Amasya’nın Taşova ilçesinde Mercimek köyünde 13 dönümlük arazisinde 11 bin kök lavantayı toprakla buluşturdu. Genç, hayalleri üstüne yola çıkarak yaşadığı şehri bırakarak köyüne dönüp 13 dönümlük araziye 11 bin adet diktiği lavantanın hasadı için gün sayıyor. Lavanta çiçeklerinin hasat işlemi bittikten sonra hiçbir katkı kullanmadan tamamen doğal olarak lavanta yağı ve suyunu üretecek.

Lavanta bahçesi sahibi Özlem Genç, “Amasya, Taşova Mercimek köyündenim. Antalya’da yaşıyorum. Bu bahçeyi oluşturmakta fakat fikrimiz, geçen yıl Ramazan ayındaydı. Tarım Bakanlığı’nın bir projesi olduğunu duymuştuk. Bir dilekçe, ‘Tarımda Uzman Eller’ adı altında tarım ve hayvancılık üzerine üniversite mezunlarının artık meslek başına gelmesini şehir halkı merkezlerinde nüfusun kırsala çekilmesini amaçlayan bir proje. Biz de bu kapsam kapsamında projeye başvuruda bulunduk. Ocak ayındaydı. Projemiz açıklandı bir ay sonradan, açıklandıktan sonradan natürel salgınla aynı döneme denk geldiği için Türkiye’de bizim için zorlayıcı bir süreç oldu. Fakat o süreçte ‘her şerde bir hayır vardır’ mantığıyla hareket ettik. Bizim işimiz çok şükür yavaş yavaş yoluna girdi. Nisan ayının ilk haftası fidelerimizi toprakla buluşturduk. Daha sonraki süreçte sulama ihtiyacı fazla duymadı. Yağan mevsim yağmurlarıyla sulama ihtiyacını gidermiş olduk. Bu projeyi düşünmekte ki amacım Isparta’daki lavanta bahçelerini, Lavanta Köyü’nü duydum, gittim de. Açıkçası hayran bırakan bir görüntü var. Aynı şey niçin benim köyümde olmasın, neden Taşova’da olmasın keza hesaplı yönden hem de çiftçilerimiz açısından ayrı bir mahsul bu çevre için. Tarımda hanımların daima her alanda katkısı fazla fazla. Bunu biz fidelerimiz dikerken, çapasını yaparken de onlarla birlikte yaptık. Onlarda büyük bir umutla, büyük bir heyecanla diktiler. Ayrıca aileme hem bu çevreye maddi manevi katkısının olabileceğini düşündüğüm için, girişimde bulundum. Her Zaman hayalimdi, ben de düşündüm fakat Karadeniz turuna çıkanlar Amasya’mızı, hoş şehrimizi gördükten sonra Boraboy Gölü’ne giderken bahçemizi gezebilirler. Öbür bir doku, farklı bir duygu, benim için mor bir tutku. O şekilde düşündüm ve yola çıktık. Umuyorum ki merak eden, gerçekleştirmek isteyen bütün çiftçi arkadaşlarımız için farklı bir dal olacak, ayrı bir test olacak” dedi.

Genç, lavantaların çiçek açmaya başladığını, yavaşça hayallerinin reel olduğunu sözlerine ekledi.

Ekonomik ömrünün uzun olmasından dolayı tek seferlik ekim ile uzun vadede verim alınabilir bir ürün olan lavantalar birincil sene gelişim aşaması olduğundan çok pozitif beklenti içerisine girilmemesi gerekiyor. Sonraki süreçte çoğalan lavantalar hasat zamanı çiftçiye yüz güldürüyor.

Serdoğan Sıvacı

Hakkında

Diğer Haber

Son Dakika: En düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya çıkarılmasını içeren teklif TBMM’de kabul edildi

Son dakika: En düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya çıkarılmasını içeren teklif TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Düzenleme ile birlikte bayram ikramiyeleri de 2 bin TL'ye çıkarıldı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]