Anasayfa / Genel / Rusya ve Avrupa’ya ‘Sultaniye’ ihracatı

Rusya ve Avrupa’ya ‘Sultaniye’ ihracatı

MANİSA’nın dünyaca ünlü sultaniye çekirdeksiz üzümünde geçen yıla göre 15 gün önce yapılan hasatla birlikte, Rusya ve Avrupa ülkelerine ihracat da başladı.

Sultaniye,rekolte düşüklüğünden dolayı fiyatlar yükselirken; ürünün kilosu 1 lira 50 kuruş ila 2 lira arasında satılıyor.
Kış aylarında bağlarda başlayan hazırlık, temmuz ayıyla birlikte tatlı bir telaşa dönüştü. Sarı altın olarak nitelendirilen çekirdeksiz sultaniye üzümü, büyük bir titizlikle kadınlar tarafından dallardan salkımlar halinde kesilip kasalara yerleştiriliyor. Sabah erken saatlerde üzüm bağlarına giren kadınlar,kentin markası haline gelen sultaniye üzümü tüketiciyle buluşturmak için çalışmaya başlıyor. Kestikleri üzümleri  ihracat yapan firmalara getirirek  paketletiyorlar. Daha sonra  yurt dışına gönderilmek üzere hazırlanıyor.
Alaşehir Ziraat Odası Başkanı Necdet Türk,  Sultaniye çekirdeksiz üzümde bu yıl rekolte düşüklüğünün yaşandığını dile getirerek , geçen yıl aynı dönemde hasat edilip sofralara sunulan üzümün 80 kuruştan satıldığını, ancak bu yıl fiyatların 1 lira 50 kuruş ila 2 lira arasında değiştiğini söyledi. Türk, “Sultaniye çekirdeksiz üzümde dün (pazar) itibariyle üzüm hasadı başladı. Bugün de ilk ihracat yapılıyor. Ülkenin üzüm ambarı kentten dünyanın birçok noktasına altın değerindeki çekirdeksiz üzümlerimizi göndereceğiz. Çekirdeksiz sultaniye üzüm dünya çapında bir numaradır. Sultaniye üzümün her derde deva olduğunu biliyoruz” dedi.

Yaşanan doğal afetlerden dolayı rekoltenin düştüğünü belirten  Türk,bunlardan etkilenmemek için üreticilere tarım sigortası yapmalarını tavsiye etti.

Alaşehir Belediye Başkanı MHP’li Ali Uçak da  üreticinin şu anki fiyatlardan memnun olduğunu söyledi.

Geçen yıl 254 bin ton yaş sofralık üzüm ihracatı yapıldığını belirten Uçak, “Bunun 66 bin tonunu biz yapmıştık. Geçen sene yakaladığımız tonajı, yüzde 10 artırmayı hedefliyoruz. Sultaniye çekirdeksiz üzüm için ihracat izni bugün verildi”dedi.

Hasatdergisi.com

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

Son Dakika: Milli Savunma Bakanı Güler’den 5. kara harekatı sinyali: Terör örgütünün tüm tesis ve faaliyetleri bundan sonra meşru hedefimizdir

Son dakika: Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Ankara'daki bombalı terör saldırısında yaralanan polislere ve Kayseri'de şehit edilen veterinere ilişkin konuşan Bakan Güler, terörle mücadelede kararlılık mesajı verdi. "Suriye ve Irak'ta PKK/KCK, PYD/YPG'nin tüm tesis ve faaliyetleri bundan sonra meşru hedefimizdir." diyen Bakan Güler'in dikkat çeken çıkışı, akıllara "Suriye'nin kuzeyine 5. kara harekatı mı geliyor?" sorusunu getirdi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]