Anasayfa / Genel / Mecliste buğdaydaki krizin nedenleri araştırılsın

Mecliste buğdaydaki krizin nedenleri araştırılsın

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, buğdayda alarm veren gelişmeler üzerine TBMM’de kapsamlı bir araştırma yapılması için önerge verdi.

Aygun, buğdayda çiftçiye yönelik ürün-fiyat politikası, üretimdeki daralma, tarım sigorta politikasındaki yanlışlar ve Türkiye Tarım Kredileri Kooperatifleri ile Ziraat Bankası tarafından kullandırılan tarımsal kredilerde yaşanan sıkıntıların mecliste araştırılmasını istedi.

İç Anadolu, Güney Doğu Anadolu ve Trakya’da kuru alandaki verimin dekarda 100 kilograma kadar gerilediğini söyleyen Aygun, “Ürettiğinin karşılığını alamayan çiftçi, üretimden çekilmeye başladı” dedi.

Aygun,TBMM’ye Araştırma Komisyonu kurulması amacıyla verdiği önergesinde, Türkiye’de 2017 yılında 21 milyon 500 bin ton buğday rekoltesine ulaşılmış iken Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2018 yılında 20 milyon – 20 milyon 500 bin ton arasında rekolte beklendiğini ancak bu rakama da ulaşılamayacağını söyledi.

Aygun sözlerini şöyle sürdürdü:

“Buğdayda kendi kendine yeten bir ülke olan Türkiye, AKP iktidarında yabancı ellere muhtaç hale gelmiştir. Geçtiğimiz yıllarda Rusya’dan yapılan buğday ithalatı, 2018-2019 döneminde de devam edecek gibi görünmektedir. Bu yıl buğdayın ton fiyatı 1050 TL olarak belirlendi. Ne var ki birçok çiftçi, buğdayda ki düşük kalite nedeniyle bu rakamları da elde edemeyecektir”

Hasatdergisi.com

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]