Anasayfa / Genel / Çiftçiye 34.5 milyon lira motorin avansı ödenecek

Çiftçiye 34.5 milyon lira motorin avansı ödenecek

Konya Şeker, 25 Temmuz 2018 Çarşamba gününden itibaren çiftçiye 34.5 milyon lira tutarındaki motorin avansını ödemeye başlayacak.

Konya Şeker, 25 Temmuz 2018 Çarşamba gününden itibaren 5.979.870 litrelik 34 milyon 563 bin 648 TL tutarındaki motorin avansını üreticilerin hesabına aktaracak. Bu avansla birlikte Konya Şeker 2018-2019 kampanya döneminde üreticiye toplamda 201 milyon 062 bin 148 TL’lik avans dağıtmış olacak.

Üreticinin sırtındaki finansman yükünü hafifletmek amacıyla sık aralıklarla düzenli bir şekilde avans ödemesi yapan Konya Şeker’in avansları, tarlaya tohum düşmeden başlıyor ve periyodik bir şekilde hasada kadar devam ediyor.

Motorin Avansı ile ilgili bir açıklama yapan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, üretimde sürekliliğin büyük önem taşıdığını, birinci önceliklerinin, üreticinin ve üretimin desteklenmesi olduğunu belirterek, Konya Şeker’in bir taraftan hasat döneminde yaptığı yüksek tonajlı alımlarla ürün fiyatlarını regüle ederek üreticiyi koruduğunu, bir taraftan yaptığı yatırımlarla tarımsal ürüne talebi arttırarak üreticiyi daha çok üretmeye teşvik ettiğini, diğer taraftan da üreticiyi üretim aşamasında desteksiz bırakmadığını ifade etti.

Hayata geçirilen projelerle üreticinin daha çok kazanması ve daha çok üretebilmesinin hedeflendiğini ifade eden Konuk, “Çiftçi tarımsal üretim sürecinde desteksiz kalmamalı. Biz, hiçbir üreticimiz finansman sıkıntısı nedeniyle tarladan uzak kalmasın, tarla ile üreticinin arasına yokluk girmesin diye tohum tarlaya atılmadan başlattığımız desteğimizi hasada kadar sürdürüyoruz. Konya Şeker, üretim sürecinin üç aşamasında da üreticiyi yalnız bırakmıyor, ürünün yanında yer alıyor” dedi.

Konya Şeker’in birinci önceliğinin tarladaki üretim olduğunu vurgulayan  Konuk, şunları söyledi:

 “Biz ticari bir şirketiz. Ama bizi diğer ticari şirketlerden ayıran husus, bizim bilanço rakamlarından daha çok tarladaki üretim rakamlarını önemseyen bir şirket olmamızdır. Bizim için ticari başarı tarladaki başarının anahtarıdır. Yani bizim sanayide ticarette başarılı olma gayretimizin yegâne sebebi, tarlaya ve üreticiye daha çok destek olmak içindir. Bizim için işletmeler araç, üretici refahı amaçtır. Konya Şeker olarak biz her şeyden kısarız, üreticiden kısmayız. Çünkü biz üreticinin üretimi sürdürebilmesini şirket bilançosunun kâr sütunundan, kâr hanesinden daha kıymetli gören bir şirketiz. Bizim varlık sebebimiz üreticidir, üreticinin üretirken işini kolaylaştırmaktır. Bu ülkenin her vatandaşının birinci vazifesi bu ülkeye sahip çıkmaktır. Ülkeye sahip çıkmak sadece sözle olmaz, ülkenin bayrağına, kurumlarına, işletmelerine nasıl sahip çıkıyorsak, tarlasına tapanına, ahırına ağılına da öyle sahip çıkacağız.”

Hasatdergisi.com

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

ÇİĞDEM FİLİMİ YOLA ÇIKTI

Dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem filmi yola çıktı. Kars’ta çekilmişti, dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]