Anasayfa / Genel / Besin alerjilerine bağlı ölümlerin başında yer fıstığı geliyor

Besin alerjilerine bağlı ölümlerin başında yer fıstığı geliyor

Gündelik hayatta sık sık tükettiğimiz besinler ciddi hastalıklara hatta ölüme bile yol açabiliyor.

Food and Drug Administration’ın yayımladığı en riskli besinler arasında marul,domates, yumurta gibi besinler yer alıyor.

US FDA, risk gurubundaki bu yiyeceklerin iyi temizlenmiş ve bakterileri etkisiz hale getirilmiş şekilde tüketilmesini öneriyor.

Yumurta, hepimizin günlük olarak tükettiği bir besindir. Ancak, Health.Com, Salmonella salgınlarının büyük bir kısmı yumurta tüketimiyle ilgili olduğunu belirtiyor.

Yumurtayı İyi Pişirmek Gerekiyor

Yumurtaların içinde üreyebilen  zararlı bakteri, doğru tüketilmeyen yumurtalar aracılığıyla insanlara bulaşabiliyor. Bu yüzden yumurtaları iyi pişirmek ve buz dolabında muhafaza etmek gerekiyor. Çiğ yumurta içeren mamulleri tüketmemek de alınabilecek önlemlerden.

Besin alerjilerine bağlı ölümlerin başında yer fıstığa alerjisi olanlardan kaynaklanıyor.

Time’ın haberine göre 1997 ile 2002 yılları arasında, çocuklarda, yer fıstığı alerjisinin görülme sıklığı iki katına çıktı.

Sosis Boğulma Tehlikesi Yaratıyor

Amerika Çocuk Hastalıkları Akademisi’nin araştırmasına göre, sosisler, çocuklarda boğulma tehlikesi arz ediyor.

Özellikle 10 yaş altı çocuklarda görülen beslenmeye bağlı boğulmaların yüzde 20’si sosisler yüzünden meydana geliyor.

Doğada yetişen mantar türlerinden bazıları da  zehirlenmelere ve hatta ölüme yol açabiliyor.Kendi bahçenizde dahi bulabileceğiniz bazı mantarlar halüsinatif etki yaratırken, bazıları ölüme kadar giden çok daha ciddi zararlar teşkil edebiliyor. Güvenli olduğuna emin olmadığımız mantarları tüketmemek gerekiyor.

Ton Balığı: Dünya üzerinde en yaygın tüketilen balık türlerinden olan ton balığı da risk grubuna dahil.Özellikle beyaz renkli türleri fazla tüketildiğinde, içerdiği yüksek cıva nedeniyle hamile ve çocukların sinir sistemi gelişimini olumsuz etkileyebiliyor.

Hasatdergisi.com

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

ÇİĞDEM FİLİMİ YOLA ÇIKTI

Dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem filmi yola çıktı. Kars’ta çekilmişti, dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]