Anasayfa / Ekonomi / Manisa TB Başkanı Özkasap: “Manisa, Ülke Tarımının İlk Sıralarında Olmaya Devam Etti”

Manisa TB Başkanı Özkasap: “Manisa, Ülke Tarımının İlk Sıralarında Olmaya Devam Etti”

Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap, 2019 yılının Türkiye ve Manisa Tarım Sektörü açısından güzel geçtiğini ifade etti.

2019 Tarım Sektörü açısından da hareketli bir yıl oldu diyen Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap, “Üretim maliyetleri, desteklemelerin uygulanma yöntemleri ve ne ölçüde yeterli olduğu, gıda fiyatları, ithalat kararları, üreticilerin üretimde kalmaları için alınması gereken önlemler, verimli arazilerin ve su kaynaklarının korunması ve son zamanlarda artan tarım ve tarıma dayalı sanayide kullanılan enerji sorunu tarımda yıl boyu en çok konuşulan konular  oldu. İyisiyle kötüsüyle elde edilen sonuçların 2020 yılı ve sonrası için yol gösterici yeni hedef ve kararlara dönüştürüldüğü 3.Tarım Şurası ise, 15 yıl aradan sonra 2019 yılı sonunda Tarım Sektörü adına gerçekleşen en önemli gelişme oldu” dedi.

2019 yılını Manisa Tarımı açısından da değerlendiren Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap; “Genel üretim verileri bakımından tarım sektörü Manisa’da iyi bir yıl geçirdi. Faaliyetlerimizi önemli ölçüde etkileyecek doğa olayları ve ürün hastalıkları yaşanmadı. Kalite, gıda güvenliği standartları ve modern işletmecilik bakımından da iyi bir seviyeye gelmiş durumdayız. Kuru ve Yaş Üzüm Çeşitleri, Zeytini, Zeytinyağı, Konservecilik Ürünleri, Beyaz Et Sektörü, Yumurta Sektörü, Kirazı ve daha pek çok üretim çeşidi ile Manisa, Ülke Tarımının ilk sıralarında olmaya devam etti. Pamuk üretimine verilen desteklere de bağlı olarak Manisalı Üreticilerimiz terk ettikleri pamuk üretimine yeniden başlamak için ayırdıkları alanı artırmayı sürdürdüler. Katma değer üretiminde iyi sonuçlar aldığımız zeytin ve zeytinyağı sektöründe ise Manisa; Verim çağına giren yeni ağaçlarıyla toplam zeytin ağacı varlığı ve üretim kapasitesi ile Ülkemiz genelinde çok önemli bir seviyeye yükseldi. Stratejik ürünlerimiz arasında gördüğümüz Dane Zeytine de, sektörün daha iyi noktalara gelmesi ve üretimde istikrarın sürdürülmesi için çeşitli platformlardaki çalışmalarımızla ilettiğimiz prim desteği talebimizi, T.C. Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’nin karşılıksız bırakmayarak, kilogramda 15 kuruş olarak üreticilerimize müjdelemesi de sektörde bir ilk oldu.

Özet olarak; Manisalı Üretici, Tüccar ve İşletmelerimizin, yoğun emek ve çalışmalarıyla Manisa’nın Ülkemize kazandırdığı iç ticaret hacmi 10 milyar Türk Lirası seviyesine ulaştı. Ülkemize yine 4 milyar dolar seviyesinin üzerinde kazandırdığımız ihracatın da yine %15’i tarıma dayalı sektörlerimizden geldi” dedi.

 

Hakkında Serkan AĞAOĞLU

Diğer Haber

ÇİĞDEM FİLİMİ YOLA ÇIKTI

Dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem filmi yola çıktı. Kars’ta çekilmişti, dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]