Anasayfa / Ekonomi / Tohumunda da babayiğit aranıyor!

Tohumunda da babayiğit aranıyor!

Tohumun asıl cefasını çeken, üretimini yapan çiftçinin üyesi olduğu Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği, Antalya’da geniş katılımlı bir çalıştay yaptı.

Çalıştaya Türkiye genelinde yaklaşık bin 600 çiftçi katıldı.

Çalıştayla birlikte Alt Birliğe üye 45 bin tohum üreticisi çiftçi ‘Uygulamalı çiftçi eğitim projesi’ kapsamında eğitimden geçirilecek. Bununla ilgili protokol de Tarım ve Orman Bakanlığı ile Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği tarafından imzalandı.

Çiftçinin daha bilinçli üretim yapabilmesi için verilecek eğitimlerin mutlaka bir katkısı olacaktır. Ancak tohum üreticisi çiftçiler, tohum şirketlerine sözleşmeli üretim kapsamında tohum ürettikleri için burada üretim sırasında bütün şartları da tohum şirketleri belirliyor.

Bunun için çiftçiye verilecek bu eğitimlerin tohum üretimi sırasında katkısı ne olur bilemiyorum ancak çalıştayla ilgili ben asıl ‘Milli ve Yerli tohumculuk’ sektörü hakkında bir şeyler söylemek istiyorum.

Şimdi bir kesim tohumculuk sektörüyle ilgili çok karamsar bir tablo ortaya koyarken, diğer bir kesimde ise toz pembe hatta İsrail’i bile dize getiren bir bakış açısı hakim.

Ama tohumda asıl konuşmamız gereken konuları kimse konuşmuyor.

Çalıştayda bunu bir kez daha görmüş oldum.

Arpa, buğday, domates, hıyar, biber tohumları bir tarafa tohumda asıl katma değeri oluşturan mısır, ayçiçeği, pamuk, şeker pancarı tohumundaki Türkiye’nin zafiyeti kimsenin gündeminde yok.

Bu konuyu sürekli gündeme getirmemize rağmen bırakın devletin gündemine Bakanlığın gündemine bile aldıramadık.

Tohumda, bardağın dolu tarafından bakanlar ‘Milli ve Yerlilik’ vurgusu yaparken, ülkenin aleyhine olan bu zafiyeti konuşmaması, gündeme getirmemesi gerçekten düşündürücü.

Özellikle mısır, ayçiçeği ve şeker pancarında piyasada karşılık bulan Türkiye’nin kendine ait tohumları bulunmuyor.

Geliştirilen tohumlarda kavanoz çeşit olarak piyasada bir karşılığı olmuyor.

Gönül ister ki, Türkiye’nin yerli otomobilde gösterdiği kararlılığı tarımın en stratejik alanı olan tohumda da göstersin.

Sayıları bir elin parmağını geçmeyen yerli firmaların inanç ve azmiyle bugün Türkiye tohumda belli bir noktaya gelmiş olsa da mısır, ayçiçeği ve şeker pancarında yaşanan zafiyeti biran önce gündemimize almamız gerekiyor.

Öyle tohum şirketlerinin sayılarının çokluğuyla övünmekle bir yere gidemeyiz.

Yabancılar ülkemizde kendi tohumlarını üretir satar, biz de onların yaptığı tohum ihracatıyla övünürüz! 

 

Hakkında Serkan AĞAOĞLU

Diğer Haber

Bayer, sürdürülebilir buğday üretimine destek oluyor

Bayer; portföyünde yer alan yenilikçi bitki koruma ürünleri, dijital tarım uygulamaları ve ziraat mühendisleriyle üreticilere tohumdan hasada kadar olan tüm süreçte bütüncül bir çözüm paketi sunarak daha sağlıklı, verimli ve sürdürülebilir buğday üretimini hedefliyor.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]