Anasayfa / Genel / Gilaburu için ‘işleme tesisi’ istiyorlar

Gilaburu için ‘işleme tesisi’ istiyorlar

Akkışla Gilaburu Üreticileri Birliği Başkanı Osman Güner,talebin her geçen gün arttığını ve bölgeye  yapılacak bir işleme tesisi yatırımının her geçen gün daha cazip hale geldiğini belirtti ve bunun için devletten destek ve ekonomik teşvik beklediklerini açıkladı.

Türkiye’deki üretiminin yüzde 65’i Kayseri’nin Akkışla İlçesi’nden karşılananan Gilaburu yaklaşık 575 üretici tarafından yetiştiriliyor.

Tescil başvurusu da yapılan ürün için birlik kuran üreticiler, üretimlerinin ekonomiye kazandırılmasını istiyor. Üreticilerin en önemli beklentisi ise devlet veya özel yatırımcılar tarafından bölgelerine ‘işleme tesisi’ kurulması.

Birkaç yıl önce kilosu 50 kuruş olan gilaburu, şu anda 5 liradan satılıyor ve Akkışla’daki üreticiler dünyanın pek çok yerinden çeşitli yollarla kendilerine ulaşan taleplerin olduğunu ve devletten işleme tesisi için destek beklediklerini söylüyorlar.

Akkışla Gilaburu Üreticileri Birliği Başkanı Osman Güner, “Talep her geçen gün artıyor ve bölgemize yapılacak bir işleme tesisi yatırımı her geçen gün daha cazip hale geliyor. Bizim birlik olarak en önemli amacımız ise bu ürünü aracıların elinden kurtararak direk üreticiden tüketiciye ulaşmasını sağlamak. Bunun için devletten destek ve ekonomik teşvik bekliyoruz” diyor.

Akkışla Gilaburu için tescil başvurusu 2016’nın sonunda yapıldı.

Üretici birliği ise 2017’nin kasım ayında kuruldu. Birliğin çalışmaları ve beklentileri hakkında konuşan Osman Güner, Akkışla’da 575 üreticimiz ve 55 bin 603 kök (ağaç/çalı bitki) gilaburu olduğunu  söyledi.

Güner sözlerine şöyle devam etti:

“Bir kökten yaklaşık 16 ila 20 kilo meyve alıyoruz ve yıllık üretimimiz yaklaşık 900 ton olarak gerçekleşiyor. Birliğimiz ile bu üreticileri bir çatı altında toplayarak yöneticilerin dikkatini çekmek istiyoruz. Rakamlardan anlaşılacağı üzere ciddi bir üretim kapasitesine sahibiz ve diğer tüm tarımsal ürünlerde olduğu gibi bizde devletin verdiği teşviklerden yararlanmak istiyoruz.Üreticilerimizin kapama bahçelerine yönelerek, örgütlü bir şekilde üretim yapmalarını istiyoruz. Hasat dönemi geldiğinde aracı işletmeler bölgemize geliyor ve gilaburuyu alıp kendi tesislerinde şişeleyip satıyorlar.Devlet veya özel sektör Akkışla’ya gilaburuyu işleme ve şişeleme tesisi kurarsa, bölgemizin kalkınmasına çok büyük katkısı olur.”

(Dünya)

Hasatdergisi.com

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

NİKEL SÜLFAT VE KULLANIM ALANLARI

Nikelin en az yedi sülfat tuzu (II) bilinmektedir. Bu tuzlar hidrasyon veya kristal alışkanlıkları bakımından …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]