Anasayfa / Tarım / Fındık işçisine 10 tl zam!

Fındık işçisine 10 tl zam!

Giresun’da fındık işçisinin 2018 yevmiyesi  belli oldu.

Giresun’da Fındık toplama işlerinde çalışacak tarım işçilerine ödenecek ücretlerin tespit edilmesi amacıyla oluşturulan komisyonun, Vali Yardımcısı Recep Uzal başkanlığında toplandığı Giresun Valiliğinden yapılan yazılı açıklamayla belirtildi.

2017 yılında fındık işçisinin asgari 60 lira olan yevmiyesi 2018 yılında asgari 70 lira olarak belirlendi.

2017 yılı rakamlarına göre komisyon, fındık toplama işinde çalışabilme kriterlerine uygun olan işçilere yaş ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın yemek iş verene ait ise günlük 60 lira  öderken   2018 yılında bu ücret  70 lira oldu. Yemeğin işçilere ait olması durumunda  ise 2017’de işçilere   66 lira yevmiye ödenirken 2018’de 77 lira ödenmesine karar verildi.

Valilik tarafından yapılan  açıklamada, fındık ayıklama işinde kullanılan patoz makinesinin saat ücretinin 160 lira olarak tespit edildiği  belirtilerek, “Fındıkların taşınması işinde çalışacak çuvalcılara, yemek işverene ait olursa 80 lira, yemek işçiye ait olursa 87 lira ödenecek. Hasat döneminde çalışacak aşçılara 77, katırcıya 172 lira ödenmesi kararlaştırıldı” ifadeleri yer alıyor.

16 yaş sınırı  

Açıklamada değinilen bir diğer nokta  ise  fındık toplama işinde çalıştırılan 16 yaş ve altı çocuklar için ceza  uygulanacak.

Fındık toplama işlerinde 16 yaş ve altı çocukların çalıştırılması durumunda bahçe sahibi ile çocukların ailelerine 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu uyarınca her çocuk için 259 lira para cezası uygulanacak.

 

Haber: Harika Şebnem Karabıyık

Hasatdergisi.com

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

Potasyum Silikat Ve Kullanım Alanları

Potasyum silikat çoğunlukla tarım işlemlerinin yapıldığı alanlarda kullanılan bir kimyasaldır. Tarım sektöründe bakterilere katkı sağlamasından dolayı …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]