Anasayfa / Haberler / Ziraat Mühendisleri Odası ”Mazottaki vergi yükü çiftçiye desteği bitirdi”

Ziraat Mühendisleri Odası ”Mazottaki vergi yükü çiftçiye desteği bitirdi”

TMMOB’ye bağlı Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO), 2017 yılında çiftçilere verilen tarımsal desteklerin neredeyse tamamının mazot vergisi ile geri alındığını açıkladı.

ZMO’dan yapılan açıklamada, Türkiye’de çiftçilerin yıllık ortalama 3,5 milyar litre mazot kullandığı belirtilerek, “2017 yılına 4,59 lira fiyatla başlayan mazot, yılı 5,09 liradan kapattı. Mazot fiyatını bu iki rakamın ortalaması kabul edersek, çiftçi 2017 yılında kullandığı mazota yaklaşık 4,84 TLx3,5 milyar litre=17 milyar lira ödedi” denildi.

Açıklamada şu ifadeler de yer aldı: “Lüks otomobillerde olduğu gibi çiftçinin de traktöründe kullandığı mazotun yaklaşık yüzde 60’lık kısmı vergidir. Buna göre, çiftçinin 2017 yılında mazota ödediği 17 milyar liranın 10,2 milyar liralık kısmı vergidir. Tarımsal destekleme ödemeleri kapsamında 2017 yılında çiftçiye 12,7 milyar lira destekleme ödemesi yapıldığı dikkate alındığında, bunun 10,2 milyar liralık kısmının sadece mazotun vergisi olarak geri alındığı ortadadır.”

Maliye Bakanlığı verilerine göre 2017 yılında çiftçiye 700 milyon lira mazot desteği ödemesi yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, “Buna karşın, çiftçiye ödenen bu miktar yüzde 100, hatta yüzde 500 artırılsa bile, bırakın mazot masrafının yarısını karşılamasını, devletin mazottan aldığı verginin yarısını bile karşılayamadığı açıkça ortadadır” denildi.
Açıklamada şu hesaplamaya da yer verildi: “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Ekonomi ve Politika Geliştirme Enstitüsü tarafından 2007 yılında yayımlanan ‘Tarımda Mazot Kullanımı ve Mazot Destekleri’ isimli çalışma raporunda, tarımda yaklaşık 1.3 milyar litre mazot kullanıldığı belirtiliyor. Bu miktar üzerinden yapılan hesaplamaları tekrarlarsak, çiftçi 2017 yılında kullandığı mazota 4,84 TL x 1,3 milyar litre = 6,3 milyar lira ödedi. Kullandığı mazot üzerinden de 3,8 milyar lira vergi ödedi. Bakanlığın kendi eski verileri ile dahi artırılan mazot desteğinin tarımsal üretimde kullanılan mazotun yarısını, hatta vergisinin yarısını karşılamaktan çok uzak olduğu açıkça görülüyor.

Konuyu ürün bazında değerlendirirsek; çiftçi 1 dekar pamuk üretiminde 25 litre mazot kullanmaktadır. Mazotun 26 Şubat 2018 tarihi itibariyle fiyatının 5,16 lira olduğu üzerinden hesapladığımızda, 1 dekar pamuk üretmek için çiftçi 25 litre x 5,16 lira = 129 liralık mazot harcıyor.

Bakanlar Kurulu Kararı ile pamuk üreticisine ödenecek mazot desteği miktarı ise 40 liradır. Görüldüğü üzere verilen destek, pamuk üreticisinin bırakın yarı mazot masrafını karşılamasını, masrafının yüzde 30’unu ancak karşılamaktadır.”
Ziraat Mühendisleri Odası, ‘mazotun yarısı devletten’ söylemi ile çiftçinin umutlandırıldığına dikkat çekerek, “Ancak çiftçinin 2018 yılı mazot desteğinin sadece enflasyon oranında artırılmış rakamlardan ibaret olduğu bilinmelidir” uyarısında bulundu.

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]