Anasayfa / Genel / Dünyanın en pahalı mantarı astıma ve kansere iyi geliyor!

Dünyanın en pahalı mantarı astıma ve kansere iyi geliyor!

Yarsagumba mantarı, dünyanın tıbbi amaçlı kullanılan en pahalı mantarlarından bir tanesi. Himalaya viagrası olarak da bilinen yarsagumba mantarı geleneksel tıpta cinsel iktidarsızlığa, astıma, hatta kansere karşı kullanılıyor.

Himalayalarda yetişen yarsagumba mantarı, toplaması büyük çaba istiyor. Mantarın gramı 100 dolara kadar çıkabiliyor. Yarsagumba mantarı toplayan işçilerin aktardığı bilgilere göre,

Yarsagumba mantarı 3 bin ila 5 bin metre yükseklikte yetişiyor. Sadece Nepal, Bhutan ve Tibet Platosu’nun Himalayalar’daki bölgelerde bulunuyor.Yarsagumba topraktaki mantarın bir tırtılı öldürmesiyle oluşuyor. Mayıs ve Haziran aylarında köyle boşalıyor, herkes dağlara mantar aramaya çıkıyor. Ancak bu kadar yükseklikte çalışmanın bazı riskleri var. Dağlara çıkıp Yarsagumba toplamak için dağlara çıkanlar bulundukların yerin çok soğuk olduğunu ve çoğu zaman yağmur yağdığını ve çığ düştüğünü de belirtiyor. Her bir mantar için köylülerin eline 3,5-4,5 dolar geçebiliyor.Mantarlar Çin, Singapur, ABD, İngiltere, Japonya, Kore, Myanmar ve Tayland gibi ihraç ediliyor.

Git gide azalıyor

Ancak yarsagumba bulmak giderek zor hale geliyor. Uzmanlar sayının çok fazla toplanma ve küresel ısınma yüzünden düştüğünü söylüyor. Toplayıcılar önceden günde 100 tane yarsagumba bulduklarını şimdi ise günde 2-20 arasında bulduklarını hatta bazen de elleri boş döndüklerini belirtiyor. Bu mantar türü bölgede yaşayanların geçim kaynağının yarısını oluşturuyor.

Hasatdergisi.com

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]