Anasayfa / Genel / Dane kaybında yüzde 1,5 sınırlaması!

Dane kaybında yüzde 1,5 sınırlaması!

Bolu’da dane kaybına karşı biçerdöver kontrolleri devam ederken, biçerdöver hasadında müsaade edilebilir kayıp oranı yüzde 1.5 olarak belirlendi. Bunun üzerine çıkan biçerdöver sahipleri ve operatörlerine idari yaptırım uygulanacak.

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, çiftçilerin büyük emek ve masrafla üretmiş oldukları hububat ile diğer ürünlerin tekniğine uygun olarak ayarlanmış biçerdöverlerle hasat edilmeleri ve hububat hasadında dane kaybını en aza indirmek amacıyla arazi çalışmalarına devam ediyor.

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet Murat, şunları kaydetti:

“Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce hasat sırasında meydana gelebilecek dane-ürün kayıpları ile dane- ürün hasarları ve sap kayıplarını önlemek üzere Bolu il genelinde hububat hasadı yapan biçerdöverleri, bünyesinde oluşturduğu 10 ekip ve 31 teknik elemanla kontrolünü sağlamaktadır. Biçerdöverle hasatta dane kayıplarının azaltılması ve uymayanlar hakkında kanuni cezalarla ilgili Valilik Tebliği, Sözleşme örneği ve sirküler mektuplar hazırlanarak köy muhtarlıklarımıza gönderilmiştir. 2018 yılında Bolu’da biçerdöver hasadında müsaade edilebilir kayıp oranının yüzde 1,5 olarak belirlenmiş ve bu oranın üzerinde biçim yapan biçerdöver sahipleri ve operatörlerine idari yaptırım uygulanacağı da ilgili kişilere iletilmiştir. Üreticimizin mağdur olmasını engellemek ve yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçebilmek adına çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir.”(tarımdanhaber)

Hasatdergisi.com

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]