Anasayfa / Genel / Çin’den gelen ithal çekirdek piyasayı bitirdi

Çin’den gelen ithal çekirdek piyasayı bitirdi

Türkiye, son iki yıldır ay çiçeği çekirdeklerinin yarısını  birçok ülkeye ihraç ederken artık ithal etmeye başladı.

Ülkemizde yetiştirilen ayçiçeği çekirdeği yıllardır ortalama 150 bin ton civarındaydı. Bu yıl ise ciddi bir düşüş yaşanarak  50 bin ton üretilmesi bekleniyor.

Normalde ülkemizde 150 bin ton üretim yapılıp 75 bin tonu iç piyasada tüketiliyordu. Kalan kısmı ise ihraç ediliyordu. İki yıldır bu durum değişti. Çin’den gelen yoğun çekirdek piyasayı bitirdi.

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde 15 yıldır ayçiçeği üretimi yapan Çetin kardeşler, Çin’den gelen ithal çekirdek piyasayı tamamen bitirdiğini, çerezlik çekirdek satıcılarının yüzde 80 oranla Çin çekirdeği satmaya başladığını belirtti.

(Tarımdanhaber)

Hasatdergisi.com

 

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan: Gündemimizde ne sıfır atma ne de 500 liralık banknot basma var

Enflasyonun artışıyla birlikte 500 liralık banknotların gerekliliği tartışma konusu olmuş ve bununla ilgili çalışmaların yapıldığı iddia edilmişti. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, konuya ilişkin "Şu an gündemimizde ne sıfır atma ne de 500 liralık banknot basma vardır" diye konuştu.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]