Anasayfa / Genel / Çin’den gelen ithal çekirdek piyasayı bitirdi

Çin’den gelen ithal çekirdek piyasayı bitirdi

Türkiye, son iki yıldır ay çiçeği çekirdeklerinin yarısını  birçok ülkeye ihraç ederken artık ithal etmeye başladı.

Ülkemizde yetiştirilen ayçiçeği çekirdeği yıllardır ortalama 150 bin ton civarındaydı. Bu yıl ise ciddi bir düşüş yaşanarak  50 bin ton üretilmesi bekleniyor.

Normalde ülkemizde 150 bin ton üretim yapılıp 75 bin tonu iç piyasada tüketiliyordu. Kalan kısmı ise ihraç ediliyordu. İki yıldır bu durum değişti. Çin’den gelen yoğun çekirdek piyasayı bitirdi.

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde 15 yıldır ayçiçeği üretimi yapan Çetin kardeşler, Çin’den gelen ithal çekirdek piyasayı tamamen bitirdiğini, çerezlik çekirdek satıcılarının yüzde 80 oranla Çin çekirdeği satmaya başladığını belirtti.

(Tarımdanhaber)

Hasatdergisi.com

 

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

İskoç Ulusal Partisinin yeni lideri Hamza Yusuf oldu

İskoçya Bölgesel Başbakanı Nicola Sturgeon'ın hem başbakanlıktan hem de parti genel başkanlığından istifasının ardından başlayan liderlik yarışını Pakistan asıllı Müslüman Hamza Yusuf kazandı. Ülkenin ilk Müslüman başbakanı olan Yusuf, "Birlik olduğumuzda en güçlü halimizdeyiz ve bizi birleştiren şey ulusumuz için bağımsızlık sağlama ortak hedefimizdir." dedi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]