Anasayfa / Genel / Hasat mevsimiyle birlikte fiyatı düştü

Hasat mevsimiyle birlikte fiyatı düştü

Bu ay kilosu 170 TL’yi geçen  antep fıstığının fiyatı, hasat mevsimiyle birlikte düştü.

Sektör temsilcileri, bu yıl rekoltenin 2017’e göre yaklaşık dört kat daha fazla olmasını bekliyor.Rekoltede geçen seneye göre 4 katlık artış bekleyen uzmanlara göre fıstık fiyatları daha da ucuzlayacak.

Habertürk’ün haberine göre, fıstığın başkenti Gaziantep Ticaret Borsası’nda kırmızı kabuklu fıstığın kilosu  temmuz ayında 40 lira bandında seyrederken şu anda  30-33 TL aralığında işlem görüyor.

Dün Gaziantep Ticaret Borsası’nda 95-110 lira aralığında işlem gören boz iç fıstık, bundan 10 gün öncesine kadar 170 liradan işlem görüyordu. Böylece baklavada kullanılan iç fıstığın fiyatınında gerilediğini söyelyebiliriz.

Fıstığın fiyatının gerilemesinin en büyük sebebi ise rekoltenin geçen yıla göre daha yüksek olması.Sektör temsilcileri, bu yıl rekoltenin 2017’e göre yaklaşık dört kat daha fazla olmasını bekliyor. Piyasadaki fıstık sayısı çoğalınca da, fiyatlar kendiliğinden düşmüş oluyor.

Fıstık fiyatlarındaki gerilemenin süreceğini kaydeden Gaziantep Ticaret Odası Antep Fıstığı ve Kuruyemiş Meslek Komitesi Üyesi Müslüm Yıldırım, bu yıl rekolte beklentisinin 210 bin ton civarında olduğunu belirterek, “Geçen yıl ki rekolte yaşanan kuraklığın da etkisiyle 50-60 bin ton civarında kalmıştı. Bunun sonucunda da, geçtiğimiz aylarda piyasada fıstık kalmadığı için fiyatlar çok yükselmişti. Yüksek rekolte sayesinde, vatandaş bu yıl fıstığı değerinde yiyebilecek” dedi.

Antep Fıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürü Nevzat Aslan,Antep fıstığının kullanım amacına göre farklı dönemlerde hasat edildiğini  belirterek bugünlerde ağırlıklı olarak baklava üretiminde kullanılan boz fıstığın hasat edilmeye başlandığını vurguladı.

(Habertürk)

Hasatdergisi.com

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]