Anasayfa / Ekonomi / Buğday taban alım fiyatı belli oldu..

Buğday taban alım fiyatı belli oldu..

Geçen yıla göre hububatta yüzde 4,5’lik artışla toplamda 37 milyon tonluk üretim beklediklerini söyleyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Bu yıl kalitede yüzde 10’luk bir artış olduğunu belirtmek istiyorum.” dedi.

TMO’nun mayısta başlayan hasat dönemiyle beraber 6 Haziran’dan itibaren üreticilere depolama ve finansman sağlamak amacıyla emanet ürün alımlarına başladığını hatırlayan Çelik, ofisin bugüne kadar 400 bin ton emanet ürün alımı gerçekleştirdiği bilgisini verdi. Çelik, çiftçilerin teslim etmek üzere randevu aldığı miktarın ise 1,2 milyon ton civarında olduğunu belirtti.

“Hasadın yoğunluğuna ve yüksek rekolteye bağlı olarak piyasa fiyatlarının gevşemesi sonucu bugün itibarıyla TMO’nun müdahale fiyatını açıklaması ihtiyaç. Bunu gidermek için açıklamayı yapma zarureti doğmuştur.” diyen Tarım Bakanı şunları kaydetti:

“Bazı bölgelerde ekmeklik buğday 980 liranın üzerinde işlem görmektedir. Bazı bölgelerde de 850 ila 900 lira arasında işlem görmeye başladığını müşahade etmiş bulunuyoruz. Bunu dikkate alarak Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğdayın fiyatı tabii ki bir taban fiyat. Bu taban fiyat üzerinde değer bulacak, buna inanıyoruz. 2017 yılı için Anadolu ekmeklik kırmızı sert buğdayın alım fiyatı, ton başına 940 lira olarak belirlenmiştir. Açıklanan fiyatlara, kaliteye göre yüzde 5’e kadar da ilave artış uygulanacaktır. Bu durumda üreticimiz kalitesine göre buğdaylarını 990 liraya kadar TMO’ya satabileceklerdir.”

Söz konusu alım fiyatı geçen yıl 910 TL olarak belirlenirken, kaliteye göre uygulanan ilave prim yüzde 7’ye kadardı.(Dünya)

hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]