Anasayfa / Ekonomi / TÜİK verilerine göre mayısta tavuk eti üretimi yüzde 11,3 arttı.

TÜİK verilerine göre mayısta tavuk eti üretimi yüzde 11,3 arttı.

TÜİK verilerine göre mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 2,3 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,8 artışla 1,6 milyar adet tavuk yumurtası üretildi.

Söz konusu ayda kesilen tavuk sayısı 111 milyon, kesilen hindi sayısı ise 405 bin adet oldu.

Kesilen tavuk sayısında değişim bir önceki aya göre yüzde 12,7 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,7 artış şeklinde olurken; kesilen hindi sayısı da bir önceki aya göre yüzde 7,5 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,9 arttı.

Mayısta tavuk eti üretimi 192 bin 275 ton, hindi eti üretimi ise 4 bin 353 ton olarak gerçekleşti.

Tavuk eti üretimi mayısta bir önceki aya göre yüzde 11,3, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11 büyüdü. Hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 19,1 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,6 yükseldi.

Tavuk eti üretimi; mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre bir önceki aya kıyasla yüzde 1,3, takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 11,2 arttı.(Dünya)

hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Sodyum Molibdat nedir?

Sodyum molibdat, kimyasal formülü Na₂MoO₄ olan beyaz kristal bir tuzdur. Bu bileşik, endüstriyel, kimyasal ve …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]