Anasayfa / Tarım / Bakan Kurum ’dan Riva Deresi cevabı!

Bakan Kurum ’dan Riva Deresi cevabı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Halkalı’da yapılımı tamamlanan Insanlar Bahçesinin açılışına katıldı. Dünya Çevre Günü dahilinde düzenlenen etkinliklere katılan Bakan Kurum, parkı gezerek, gençlerle sohbet etti. Meşhur isimlerin katıldığı açılışta Bakan Kurum ahali bahçesi içerisine ağaç dikti.

Halkalı Millet Bahçesi açılışında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Doğa içerisinde yeşil alanların ağaçların içerisinde yürüyüş yaptık, bisikletlere bindik. Tur atarken ahali bahçesindeki her bir tarafındaki güzellikleri gördük. Gerçekten burada 7’den 70’e herkesin zaman geçirebileceği bir bahçede vatandaşlarımızla bir olmanın heyecanını yaşadık. Ben herkesin Dünya Çevre Gününü kutluyorum. Bu günün tertemiz bir Türkiye için yaşanabilir bir dünya için çocuklarımızın güzel bir geleceği olması için temenni ediyorum. Burada 100 bin metrekarelik alanda İstanbullu hemşerilerimizin nefes alacağı bir mekan olacaktır” dedi.

“DOĞAYA, DOĞAL YAŞAMA, BİYOLOJİK ÇEŞİTLİĞE VERİLEN ZARARIN BOYUTLARINI PANDEMİ SÜRECİ BİZE GÖSTERDİ”

Pandemi sürecinde doğanın hayat bulduğunu söyleyen Bakan Kurum, “Pandemi sürecinde hayatın az kalsın durma noktasına gelmesi gerçekte dünyamıza şehirlerimize bir nefes aldırdı. Doğa az daha her tarafta hayat buldu. Mekanın sahipleri, doğanın sahipleri geri döndü. Boğazda görmediğimizi yunuslarımızı, Ankara’da kınalı kekliklerimizi bodrum sahilinde foklarımızı gördük.

Hep birlikte şahit olduk. O eski güneler defalarca birlikte geri döndük. Doğaya ve doğal yaşama biyoloji ile ilgili çeşitliğe bahşedilen zararın boyutlarını pandemi süreci bize gösterdi. Bu doğal güzelliklerimizi, zenginliklerimizi şehirlerimizi tabiatlarımız yeşil alanlarımızı ama kentin nefes alacağı alanlar pak yetişmek için fazla daha fazla özen göstermeliyiz. Doğal alanlarımızı da tabiat varlıklarımızı varlıklı bir ülkeyiz, inanın her ülkeye gidiyoruz görüyoruz ama ülkemiz ülkemizin, İstanbul’umuz bir başka hoş, sahip olduğumuz bu zenginlikleri gözetmek için projelerimizi kararlı bir şekilde yapmaya devam ediyor. İstanbul’la alakalı altını çizmeden vermek istemiyorum.

Bu gün ülkemizin 4 bir yanında yaptığımı çevre yatırımlarımızın birincil güzel örneklerin sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, büyükşehir belediye başkanlığı döneminde vermişti. İçme suyundun, atık suyuna hava kirliliğinin önlenmesi yeşil alan miktarının artırılması, çöp dağlarının temizlenmesine birçok projeye vesile olmuş. Cumhurbaşkanımız bu nokta çevre hassasiyeti konusunda tüm Türkiye’ye misal olacak araştırmalar yapmıştır. Bu çalışmalar hemen tüm Türkiye’yi 81 ilimizi 83 milyon vatandaşımızı kapsayacak şekilde ülkemizi kuşatmış durumdadır” dedi.

“2023 YILI ARDINA KADAR KORUNAN ALANLARI 133 BİN KİLOMETRE KAREYE ÇIKARTACAĞIZ”

“Bakanlık olarak çevre projelerini ve yatırımlarını iki dingil iki çatı altında yapıyoruz” diyerek konuşmasını sürdüren Bakan Kurum, “Doğa yatırımlarımızı ülkemizdeki doğal alanlarda bir uçtan bir uca bağladığımız ekolojik hol projemiz çevre projelerini de sayın Emine Erdoğan himayesinde gerçekleştirdiğimiz sıfır atık projeleri kapsamında ele almaya gayret gösteriyoruz.

İnşallah Cumhuriyetimizin 100. yılına kadar tamamlayacağımız ekolojik koridorlarla birlikte, ahali bahçeleriyle korunan alanlarının sayısın artırarak, açacağımız şehrin içindeki ekolojik koridorlarla ülkemizi bir her yerde bir başa yeşil ağlarla öreceğiz. Insanlar bahçelerimiz yeşil alan miktarlarını artıracak. Yeni yürüyüş yolları bisiklet yolları millet kıraathaneleri, vatandaşlarımızı her türlü aktiviteyi yapacağı alanlar mevcut. Bu projeleri de yapmaya sayılarını artırmaya gayret göstereceğiz.

Ankara’mızda dün başlangıç yaptık, çoğu millet bahçemiz in 9 farklı şehirde 10 halk bahçemizin açılışını yaptık. Yapacağımız bu ekolojik koridorlar ve bu proje dahilinde Ankara’dan Karadeniz’e Kızılırmak Deltasına, Akdeniz’de Patara’ya Doğu Anadolu’da Van Gölüne dek gidecek 4 belli başlı hat oluşturuyoruz. Ekolojik koridorlarımızın pilot uygulamalarını 22 ilimizde başlattık. Bunlara misal verecek olursak Kızılırmak Deltamız, Mogan gölümüz, Ihlara Vadimiz, Sakarya Meydan Muharebesi Milli Parkını çevirecek şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bu yıl birincil etabı bitirilecek ve 18 ay içerisinde etaplar halinde projemizi tamamlayacağız. Son iki yılda korunan 72 bin kilometre kareden 76 bin kilometre kareye çıkardık. İnşallah 2023 yılı ardina kadar 57 bin kilometre kare daha artırarak 133 bin kilometre kareye çıkartacağız. 81 ilde yapacağımız millet bahçelerimiz ülkemizin ekolojik ağını yaratıcı köprü noktaları insanlar bahçelerimizle, doğal alanlarımızla birbirine bağlanacak. Geçişler ve güzergahlar olacaktır” diye konuştu.

“VATANDAŞLARIMIZ HAKKARİ’DEN EDİRNE’YE DEĞIN BİR EKOLOJİK KORİDORA YEŞİL BİR DONATIYA KAVUŞMUŞ OLACAKLAR”

Millet bahçelerinin ve korunan alanların önemine değinen Bakan Kurum, “Halk Müziği bahçelerimiz, aynı zamanda da sosyal olarak gençlerimizin, yaşlılarımızın bu alanda vakit geçirebileceği bir eğitim merkezi gibi çocuklarımızın ağaçları ve bitkileri doğayı öğreneceği bir işleme sahip olacaktır. Doğal alanlarımızda ahali bahçelerimizde oluşturacağımız bu yeşil ağlarda en kayda değer yolumuz bisiklet ve yürüyüş yolları olacaktır. Bisiklet yollarımız, yürüyüş yollarımız şehrin içindeki ulaşım ağlarına entegre olacak şekilde şehirler arası bisiklet turizmine, milli ve uluslararası spor organizasyonlarına hizmet verecek. Bununla ilgili eylem planı hazırlanma aşamasına geldi.

Tüm Türkiye’yi ilgilendiren bisiklet ağını da kuracağımız dijital ortamda vatandaşımızın bisiklete bindiği vakit hangi yolda nasıl gitmesini tarif edecek. Navigasyon uygulamalarıyla birlikte hayata geçecek. Likya yolu gibi yeni rotalar oluşturacağız. Şehirlerimizde 4 bin kilometre bisiklet ağı kuracağız.

Evliya Çelebi’nin ağacın, yeşil alanların çok olduğunu anlatan bir sözü var. ‘Van’dan yola çıka bir sincap ayağı yere değmeden bir meşe odunu ağacından öteki ağaca atlayarak İskenderun Körfezine ulaşabilecek’ der. Ekolojik koridorlarımızı tamamladığımızda inşallah vatandaşlarımız insanlar bahçelerimizle, korunan doğal alanlarımızla, bisiklet yollarıyla, yürüyüş yollarımızla inşallah Hakkari’den Edirne’ye dek ulaşabilecekleri bir ekolojik koridora yeşil bir donatıya kavuşmuş olacaklardır” şeklinde konuştu.

“OTURDUĞUMUZ YERDEN AHKAM KESEREK, BOŞ SÖZ KALABALIĞI YAPARAK PROJELERİMİZİ YÜRÜTMÜYORUZ”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanın Riva ile ilgili yaptığı açıklamaya ilişki konuşan Bakan kurum, “Dünya Çevre Gününde sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla 10 tane irk bahçemizin açılışın gerçekleştirdik. Hemen çevreye ilişkin doğaya ilişkin bir yatırım varsa bakanlığımız oradadır. Vatandaşımızı 17 milyon İstanbulluyu ilgilendiren bir sorun varsa bakanlığımız yine oradadır. Milletimizin seçmiş olduğu sayın cumhurbaşkanımızın takdirleriyle atama yapmaktayız.

Milletimizin iradesini sahaya yansıtmak durumundayız. Biz 1994 yılında sayın Cumhurbaşkanımızın aldığı o çöp dağlarını tertemiz gerçekleştirmek suretiyle vatandaşımızın hizmetine sunduk. Gecemizi gündüzümüze katarak çalışmalarımızı devam ettik. Gelinen bu süreçte istenirse çevreye ilişkin projelere yatırımlar nasıl yapılar burada gösteriyoruz. Yalnızca bu gün irk bahçelerinin açılışı, şehirsel değişim projelerinin takibi ve noktada İstanbul’umuzu Türkiye’mizi ilgilendiren tüm projeleri inceledik. Oturduğumuz yerden ahkam keserek, anlamsiz söz kalabalığı yaparak projelerimizi yürütmüyoruz. Biz sayın cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde ancak ondan talimatlar almakta şereftir.

Bu haysiyet çerçevesinde kararlı bir şekilde vatandaşımıza, çocuklarımıza yapılması gereken projeleri kararlı bir şekilde yapmaya gayret gösteriyoruz. Boş laf üretmiyoruz, boş laf konuşmuyoruz. Sayın başkana da tavsiyem bundan böyle projelerine baksın 11 aydır belediye başkanı. 11 ay geriye doğru dönüp baktığında İstanbul’a aldığı noktadan bu güne kadar ne yaptığını kendi çerçevesinde incelesin. Çevre Bakanlığı olarak biz Riva Projesine ilişkin uygun araştırmalar yaptık. İki tane atık su temizleme tesisi ve oradaki incelemelerimize ilişkin incelemeler neticesinde ayrıca cezai operasyon, hem de hukuki işlem başlattık.

Dün yaptık bu günde yaptık, tekrar yapmaya devam edeceğiz. Milletimizin sağlığı, huzuru, güvenliği bize emanettir, biz bunu korumak durumundayız. Başkanın hoşuna gitse de gitmese de. Biz bu çerçevede denetimlerimizi yaptık. Sayın başkanımızı biz işini yapmaya eğlence ediyoruz. Orada kirliliğin sebebi iki arıtma tesisidir. İki temizleme tesisinin baypas ederek doğaya bıraktığı sulardır. Sonuçta arıtma tesisi üretilmiş, sana teslim edilmiş, sen o arıtma tesisini çalıştırmakla mükellefsin. Sayın başkanımıza tavsiyemiz arıtma tesisini işler ışık halkası getirsin.

Çevrenin kirlenmesine müsaade etmesin. Biz bizim üstümüze düşen görevlerimizi 18 yıldır sayın cumhurbaşkanımızın liderliğinde yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Hem çevre yatırımlarını hem doğaya ilişkin yatırımları yapacağız, hem şehirlerimizin gelişmesine ilişkin yatırımlar yapmaya devam edeceğiz. Bölücülük hiçbir zaman bizimi işimiz olmadı. Biz daima 83 milyon kardeşimizi kucakladık. Hakkari de ne yaptıysak, Şırnak’ta ne yaptıysak gidip nasihat ederim Şırnak’ta, Diyarbakır’da yaptığımız projeleri görmesini. Bu gün İstanbul’da ve tüm ilçelerinde 83 milyon vatandaşımızı, 17 milyon İstanbulluyu ilgilendiren bütün yatırımları yapacağız. istikrarlı bir şekilde projelerimize devam edeceğiz” dedi.

“MASKELERİ BİRİKTİRİP BELEDİYEYE VEREREK BERTARAFINI SAĞLAYALIM”

Doğaya çok ciddi anlamda hasar verildiğini belirterek konuşmasını sürdüren Bakan Kurum, “Normalleşme sürecine girdik. Bu hafta itibariyle 15 büyükşehrimizde bundan böyle süreçle birlikte salgın sürecinin tamamlanması ve bu sürecin tamamlanmasıyla birlikte vatandaşlarımız parklara sokaklara çıkmaya başladı. Biz bu süreçte keza maskemizi göstermek, sosyal mesafeyi dikkatli olmak, ayrıca de çevremizi temiz yakalamak zorundayız.

Bununla ilgili Sağlık Bakanlığımızı açıkladığı kurallarla yaşamımız sürdürmeliyiz. Kullanılan maskelerin ayrı bir çöp kutusunda tıbbi atık gibi toplanması ve toplanan atıkların farklı bir şekilde geri dönüşüme gönderilmesi konusunda bir genelgemiz oldu. Bu genelge çerçevesinde 48 saat maskelerimiz bambaşka toplayacağımız çöp kutularında biriktireceğiz ve bir şekilde bertarafa göndereceğiz. 50-100 yılda doğaya karışabiliyor, doğaya çok önemli anlamda zarar verebiliyor. Vatandaşlarımızdan bu noktada farklı bir hassasiyet bekliyoruz. Maskelerimizi dikkatli bir şekilde biriktirip o biriktirdiğimiz çöpleri belediyelerimize ele vermek suretiyle bertarafını sağlayalım. Çevreyi de doğayı da korumak durumundayız” ifadelerini kullandı.

Ahmet Faruk Sarıkoç – Veysel Ensar Gökcegözog

Hakkında

Diğer Haber

Potasyum Silikat Nedir

Potasyum silikat çoğunlukla tarım işlemlerinin yapıldığı alanlarda kullanılan bir kimyasaldır. Tarım sektöründe bakterilere katkı sağlamasından dolayı …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]