Anasayfa / Tarım / Erdoğan: Ekonominin çarkları yeniden tam güç dönmeye başladı!

Erdoğan: Ekonominin çarkları yeniden tam güç dönmeye başladı!

Yusufeli Barajı ’nda 3 milyonuncu metreküp betonunun dökümü, yapımı tamamlanan Rize ’nin Merkez ve Güneysu ilçesi Taşlıdere Vadisi ıslahı 5 ’inci kısmı ile Bayburt Demirözü Sulaması projesinin açılışı törenle gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın video konferans yöntemiyle katıldığı törenlerde, Yusufeli ilçesinde Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla, Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Türkiye Futbol Federasyonu ve Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir de baraj inşaatı sahasında hazırlanmış bulundu.

“ÇIĞIR AÇACAK ESERLERİN YÜKSELİŞİNİN SEVİNCİNİ YAŞIYORUZ”

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şunları söyledi:

* Ülkemizi kavgada, dövüşte, polemikte, minik hesaplarda değil, hizmet siyasetinde yarışılan bir iklime taşımış olmayı en önemli başarımız olarak görüyoruz.

* Bu büyük değişimi kavrayamadığı için hala hizmet, eser, proje siyaseti ile yok, milletin iki taraflı değerlerini istismar ile ayakta kalmaya çalışanları gülüş ile seyrediyoruz.

* Dünya koronavirüs salgının pençesinde kıvranırken, biz herkes kendi alanında çığır açacak eserlerin yükselişinin sevincini yaşıyoruz.
* Çanakkale ’de 2023 metre orta açıklığı ile dünyanın en büyüklerinden birisi olacak köprümüzün 18 Mart zaferini temsil eden 318 metrelik kulesinin son bloğunu yerleştirdik.

* GAP ’ın en büyük projelerinden Ilısu Barajı ’nı fakat, yeni adı, temel atmasından şu ana gelişine dek çok emeği geçmiş olan Prof. Dr. Veysel Eroğlu olan bu barajı bitirmek da yine bize nasip oldu.

“EKONOMİNİN ÇARKLARI YENİDEN BÜTÜN KUVVET DÖNMEYE BAŞLADI”

Erdoğan, şöyle devam etti:

* Planladığımız normalleşme takvimini sağlığımızdan ve ülkemizin önceliklerinden taviz vermeden dengelenmiş bir şekilde hayata geçiriyoruz.

* Ekonominin çarkları her yerde tam güç dönmeye başladı.

* Maske, mesafe, temizlik kurallarına uygun şekilde hayatı şipşak her alanda olağan ritmine kavuşturuyoruz, onun için de işte cumartesi-pazar günlerini de artık kısıtlama noktasında hür olarak ilan ettik, vatandaşlarımızın rahatlıkla sokağa çıkabilmelerinin yolunu da açtık.

* Fakat maske, mesafe, temizlik, buna fazla uyarı edeceğiz.

* Avrupa ülkeleri başta almak üzere dünyadaki normalleşme adımlarına uygun şekilde ihracatta, turizmde, ticarette fazla güçlü gelişmeler bekliyoruz.

* Son aylarda salgına karşısında alınan tedbirler nedeniyle yaşadığımız kayıpları telafi etmenin çok ötesinde hedeflere sahibiz.

* Geleceğimize ümitle bakmamız için o kadar çok sebebimiz var. ‘Büyük ve Zinde Türkiye ’ hedefine ulaşmaya dünden daha yakın ve daha kararlıyız. Bizim büyüklüğümüz nüfusumuzun çokluğundan, ekonomimizin rakamlarından, silahlarımızın menzilinden, şehirlerimizin şatafatında ibaret değildir ve olmayacaktır.

* Türkiye sanayisi, teknolojisi, tarımı, ticareti, hizmet alt yapısı yanına ana insani duruşu ile büyük bir devlet olduğunu salgın sürecinde bütün dünyaya göstermiştir.

* En önemli gücümüz olan birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sahip çıktığımız sürece Allah ’ın izni ile bizi yolumuzdan alı koyacak hiçbir engel görmüyoruz.

“18 YILDA 585 BARAJI ÜLKEYE KAZANDIRDIK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, barajların sembolik bir öneminin olduğunu dile getirerek şöyle konuştu:

* Tarım arazileri susuzluktan çatlarken, şehirde yaşayan insanlar susuzluktan kururken, biz kendi insanlarımızın değerlerine savaş açanlarla uğraşıyoruz.

* Baraj inşaatı işte bu geri kalmışlıkların da bir sembolüdür. 18 yılda 585 yeni barajı ülkeye kazandırdık.

* İftihar projesi olan Yusufeli Barajı ’nın beton dökme işine şahitlik ediyoruz. Barajın 4 ’te 3 ’lük gerçeklemesini geride bırakmış oluyoruz.

* Çoruh, fazla hareketli bir havzadır. Çoruh Nehri üstünde gerdanlık gibi dizli olan Muratlı ve Borçka gibi baraj ve elektrik santralleriyle ülkemize hizmet ediyoruz.

* Nisan ayında tamamlamayı planladığımız Yusufeli Barajı da bu gerdanlığın yaklaşık olarak imamesi durumundadır.

“YILLIK 1.5 MİLYAR LİRA EKONOMİYE KATKI SAĞLAYACAK”

275 metre beden yüksekliği barajın 100 katlı bir binanın yüksekliğine benzeşen değer olduğunu söyleyen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

* Ayrıntılarıyla kendi mühendislerimizin eseri olan bu eser, ekonomimize yılda 1 buçuk milyar lira katkı sağlayacak ayrıca Çoruh Vadisi ’ni de taşkınlardan koruyacak.

* Barajla birlikte yollar, köprüler, menfezler, tüneller ve yeni Yusufeli ilçesi inşa edildi.

* Burada hemen hemen yeni bir yaşam alanı kuruluyor. Bu eser nadide ve dev bir eserdir.

* Bu dağların aralarında böyle bir eserin yapılmış olması ve bunu Türk firmalarının, mühendislerinin yapmış olması bizim için farklı bir onur kaynağıdır. Bu eserin ülkemize kazandırılmasında ter döken herkesi, tebrik ediyorum.

“TAŞKINLAR YAŞANMAYACAK”

Rize ’de de ıslah çalışmalarının devam ettiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hayata geçirilen ıslah çalışmaları doğruca artık Taşlıdere Vadisi ’nde taşkınların yaşanmayacağını belirtti.

Bayburt Demirözü Sulaması ’nın da açılışını yapan Erdoğan, “Buranın inşasına 2017 yılında başladık ve şu lahza sulamaya hazır ayla geldi. Yatırımın toplam tutarı ise 239 milyondur, bölge için manâlı bir yatırım hayata geçirildi” dedi.

PAKDEMİRLİ: BARAJIN YÜKSEKLİĞİ EYFEL KULESİNE EŞIT GELİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ’ın arkasında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de şunları söyledi:

* Yusufeli Barajı ’nda 3 milyonuncu betonun dökümünü gerçekleştiriyoruz.

* Bir damla suyun heba edilmemesi namına çoğu proje hayata geçirildi.

* Ülkemizin en çabuk akan Çoruh Nehri üstünde önemli bir proje hayata geçiriliyor.

* Yusufeli Barajı ve HES, cisim yüksekliğiyle az kalsın Eyfel Kulesi ’ne eşit geliyor. Barajımız, şu lahza 208 metre yüksekliğine ulaştı.

* Yüzde 79 ’luk bir somut gerçekleştirme sağladık. 2021 yılının 4 ’üncü ayında tamamlamayı planladığımız Yusufeli Barajı, faaliyete geçtiğinde yıllık 1.9 milyar kilovat saat elektrik üretimi gerçekleşecektir.

* Bu üretim rakamı ise Antalya kadar büyük bir şehrin elektrik ihtiyacını karşılamaya benzeyen değerdir. Mühendislik harikası olan bu baraj, dev bir eser olarak geleceğe miras kalacaktır.

Konuşmaların peşinde Yusufeli Barajı ’na 3 milyonuncu metreküp beton döküldü, Rize ’nin Merkez ve Güneysu İlçesi Taşlıdere Vadisi ıslahı 5 ’inci kısmı ile Bayburt Demirözü Sulaması projesinin açılışı Artvin, Rize ve Bayburt ’a yapılan video konferans bağlantısı ile gerçekleştirildi. DHA

İLGİLİ HABERYusufeli nerede? Yusufeli hangi ile bağlı?Yusufeli nerede? Yusufeli hangi ile emrindeki?

Hakkında

Diğer Haber

Potasyum Silikat Ve Kullanım Alanları

Potasyum silikat çoğunlukla tarım işlemlerinin yapıldığı alanlarda kullanılan bir kimyasaldır. Tarım sektöründe bakterilere katkı sağlamasından dolayı …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]