Anasayfa / Ekonomi / Sera gazında ürküten rakamlar

Sera gazında ürküten rakamlar

Yukarı Çık

TÜİK verilerine göre 2008 ’de toplam 387,6 milyon ton olan karbondioksit (CO2) eşdeğeri sera gazı emisyonu, 2018 ’de yüzde 34.4 artışla 520.9 milyon ton CO2 eşdeğeri düzeyine yükseldi

Sera gazında ürküten rakamlar

HABER MERKEZİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Dünya Çevre Günü sebebiyle 2018 yılına ilişkin “İstatistiklerle Çevre” bültenini yayımladı. Türkiye’deki sera gazı emisyon envanterine kadar, 10 sene öncesine göre 2018’de yüzde 34.4 artışla 520,9 milyon ton CO2 eşdeğeri düzeyine yükseldi.

2008 yılı emisyonlarında karbondioksit benzeyen değeri olarak en büyük payı yüzde 74,1 ile enerji kaynaklı emisyonlar alırken, bunu sırasıyla yüzde 10,6 ile endüstriyel işlemler ve ürün kullanımı, yüzde 10,6 ile tarımsal etkinlikler ve yüzde 4,7 ile atık takip etti.

2018 yılı emisyonlarında ise karbondioksit benzeyen değeri olarak en büyük payı yüzde 71,6 ile enerji kaynaklı emisyonlar aldı. Enerji kaynaklı emisyonları yüzde 12,5 ile tarımsal faaliyetler, yüzde 12,5 ile endüstriyel işlemler ve ürün kullanımı, yüzde 3,4 ile atık izledi.

Kişi başı karbondioksit eşdeğer emisyonu 2018 yılı için 6,4 ton, gayri safi yurt içi hasıla başına sera gazı emisyonu yoğunluğu ise karbondioksit benzeyen değeri olarak 0,14 kilogram hesaplandı. 2018’de oluşturulan atık miktarı, 15,1 milyon tonu güvenli olmayan olmak üzere 66,8 milyon tonu buldu.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Proje Sorumlusu Gökhan Ersoy TÜİK verilerini yorumladı: “Su konusunda dikkat çeken nokta kaynakların termik santral yerine tarıma aktarımının gerekliliği. İstanbul ’a Melen ’den Kırklareli ’nden su getiriyoruz. Dünyada terk edilen termik santralları biz bugün Adana ve Denizli için tartışıyoruz.

Emisyon konusunda ise bu verilere kronolojik olarak baktığımız süre 1990’lardan bugüne sera gazı salımlarımızı yüzde 137.5 artırdığımız anlamına geliyor. Hemen Şimdi Paris Antlaşması’nı Meclis’te onaylamamış ve bu doğrultuda 2030 için önemli bir taahhtütte bulunmamış bir ülke için şaşırtıcı yok.

Emisyon değerlerinde enerji sektörünün kapladığı yüzdeye baktığımızda şart ortaya çıkıyor. Fosil yakıtlara bağımlı bir enerji politikası. Hala filtre takmadan tesislerin imal yapmasına izin veriyoruz.”

Hakkında

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]