Anasayfa / Ekonomi / Fezlekelerin yüzde 98 ’i muhalefete

Fezlekelerin yüzde 98 ’i muhalefete

Yukarı Çık

Vekiller için hazırlanan fezlekeler siyasi baskı aracına dönüştü. Son iki dönemde TBMM ’ye sunulan bin 34 fezlekeden bin 26 ’sı muhalefet milletvekilleri için hazırlandı

Fezlekelerin yüzde 98  ’i muhalefete

HÜSEYİN ŞİMŞEK

CHP’li Enis Berberoğlu ve HDP’li Leyla Güven ile Musa Farisoğulları’nın milletvekilliklerinin düşürülmesi, muhalefet milletvekilleri üzerinde tehdit yaratıcı fezlekelere dikkatleri çekti. TBMM Başkanlığı’na sunulan ve komisyonda görüşülmeyi bekleyen fezlekelerin tamamına yakını, muhalefet milletvekilleri için hazırlandı.

TBMM Başkanlığı’na yasama dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle son iki dönemde bin 34 fezleke sunuldu. HDP’li milletvekillerinin 756, CHP’li milletvekillerinin 218, AKP’li milletvekillerinin 10, MHP’li milletvekillerinin 8, İYİ Parti’li milletvekillerinin 6 dosyası yer alıyor. Türkiye İşçi Partisi milletvekillerinin 7, Demokratik Bölgeler Partisi Benzeşen Genel Başkanı’nın 27 ve egemen milletvekillerinin de 2 fezlekesi bulunuyor.

Muhalefet partilerinden milletvekilleri için hazırlanan fezlekelerin bir kısmı şu an cezaevinde bulunan ve FETÖ mensubu olduğu ifade edilen savcıların soruşturmaları sonucunda, bir kısmı ise TBMM’de sarf ettikleri sözler sebebiyle hazırlandı. HDP’li Mehmet Rüştü Tiryaki, bazı fezlekelerin de eski milletvekillerine gönderdikleri tebrik kartları nedeniyle hazırlandığını açıkladı.

TALİMATLI FEZLEKELER

Yasama dokunulmazlıklarının kaldırılması için yapılanların tamamının “etkili muhalefetlerini sona erdirmek” olduğunu bildiren TBMM Tüzük Komisyonu Üyesi ve CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Bu fezlekelerin savcılara bahşedilen talimatlarla hazırlandığını çok iyi biliyoruz. Üstelik bu talimat kamuoyunun önünde açık açık veriliyor. Bunun muhalefeti benzetmek, korkutmak için yapıldığını biliyoruz ama bunun bizim üzerimizde bir etkisinin olmadığını da karşısında tarafın bilmesi lazım” dedi.

fezlekelerin-yuzde-98-i-muhalefete-740473-1.

Dokunulmazlıkları kaldırılsa bile geri adım atmayacaklarını anlatan Emir, “Suçlamaların içerisinde bedensel delil barındırmayan subjektif değerlendirmeler var. Özellikle Meclis faaliyetleri için hazırlanan fezlekeler tam bir skandaldır. Anayasaya göre TBMM’de ifade ettiğimiz görüşlerden nedeniyle yargılanamayız fakat bu konuşmalar yüzünden bile yargılanmak istiyoruz. Bu durum kürsüye ve milletin kendisine yapılan bir saldırıdır” diye konuştu.

AKP YARGISI İŞ BAŞINDA

TBMM Adalet Komisyonu Üyesi, HDP’li Ayşe Acar Başaran da fezlekelerin baskı ve zorlama arabulucu olarak kullanıldığını söyledi. Muhalefet etme görevini yerine getirdikleri için fezlekelerle karşılaştıklarını anlatan Başaran, Hasat Dergisi’e yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“AKP’nin yargısının iş başında olduğunu söyleyebiliriz. Uzunca bir süredir özellikle muhalefete yönelik bütün zorlama ve saldırı araçları kullanılıyor. Hazırlanan fezlekelerin içeriği de bunun açık göstergesidir. Yargı, iktidarın işaretiyle devreye giren bir mekanizma haline geldi. Havuz medyası maksat gösteriyor, savcılar soruşturma başlatıyor ve fezlekeleri ajanslardan öğreniyoruz. Fezlekeler idrak operasyonunun bir parçası oldu. Kanunsuzluk dosyalarının üstünü kapatanlar bize iftiralarla dolu dosyalar hazırlıyor ve Meclis’ten göndermeye çalışıyor. HDP, bildiğini uygulamaya devam edecek. Biz demokratik siyasette ısrarlı mücadelemizi sürdüreceğiz. Zaten tüm toplum benzer kıskaçlar altındadır.”

Hakkında

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]