Anasayfa / Ekonomi / Faiz düştü ama fiyatlar uçtu

Faiz düştü ama fiyatlar uçtu

Yukarı Çık

Kamu bankaları konut kredisi faizini düşürdu ancak  bu yüzden konut fiyatları uçtu. Istek artışıyla beraber yüzde 25’e varan fiyat artışları görülünce faiz indiriminin de anlamı kalmadı

Faiz düştü ama fiyatlar uçtu

Millet bankaları ev piyasasını yeniden can vermek için ev kredisinde faizleri birinci el konutlarda aylık yüzde 0,64 ’e, ikinci elde ise yüzde 0,74 ’e çekti. Oysa düşen faizler konut talebini artırınca bu sefer de konut fiyatları uçtu. Yoğun istek üzerine yüzde ev fiyatlarında 25’lere varan oranlarda fiyat artışı yaşandı.

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Ufak, faiz oranların düşürülmesiyle birlikte fırsatçıların harekete geçtiğini belirterek, “Yıllardır ev sahibi olma hayalini düşük faiz ve uzun ödeme imkanlarıyla yapmak isteyen tüketiciler, hileli kazanç sağlamak isteyenlerle aleyhinde karşıya kaldı” dedi.

Fırsatçıların ortaya çıkmasıyla tüketicilerin hüsran yaşadığını dile getiren Küçük, 4-5 gündür ev olmak isteyip de haksız fiyat artışıyla karşılaşan fazla sayıda tüketiciden telefon ve mail aldıklarını anlattı.

Minik, Hileli Fiyat Değer Biçme Kurulu Yönetmeliği’nin bir hafta önce yayımlandığını anımsatarak, şu açıklamalarda bulundu:

“Bu kapsamda yönetmelikte belirlenen yoklama kurulu derhal harekete geçip gereğini yerine getirmelidir. Nasıl fakat gıdada kandırma, taklit ve tağşiş yapanlar teşhir ediliyorsa konutta düşük oranlı kredileri fırsat kasten zam yapan firmalar da açıklanmalı. Ticaret Bakanlığı veya ilgili oda, birlik, STK göre bu tanımlama yapılabilir.”

Sıradan zam yüzde 10

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, kampanya açıklanır açıklanmaz ciddi bir taleple karşısında karşıya kaldıklarını belirterek, faiz oranlarının doğrusu cezbedici olduğunu söyledi.

Emlakçıların komisyonla çalıştığı için konutun bir lahza önce satılmasını istediğini, onların zam yapmayacağını savunan Aşa, oysa iş kriterlerine sahip olmayan, herhangi bir odaya veya STK’ya ast bulunmayan çok eksik sayıda emlakçının da fiyat artışı yapabileceğini anlattı.

Aşa, yoğun talep nedeniyle sıradan yüzde 10 yükselme olduğunu gördüklerini kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

“Daire özelinde zammın yüzde 25’lere varabildiğini görüyoruz. Bilhassa müstakillerde daha çok rastlanılıyor. Bankalar, 27 Mayıs’tan itibaren fiyat artışı yapanlara kredi verilmeyeceğini zaten açıkladı. Vatandaşlar ikinci elde de bunu yapanları ekran görüntüleri ve sözde delillerle ispat etsinler ve o mal sahibinin evi için de kredi verilmesin.”

Hakkında

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]