Anasayfa / Genel / AVM’ler kurban piyasasına girdi,besiciler üretimden çekildi

AVM’ler kurban piyasasına girdi,besiciler üretimden çekildi

AVM ile zincir marketlerin kurban piyasasına girmesi üretici ve tüketiciyi olumsuz etkiledi.

ESNAF ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut Çelikus, AVM’lerin kurban satışı ile kesiminin kültürel ve manevi yönümüze zarar verdiğini belirterek AVM ile zincir marketlerin kurbanlık satışının üretici ve tüketiciyi olumsuz etkilediğini söyledi.

ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus yaptığı açıklamada,b ir yıl emek verdikleri ve umut bağladıkları kurbanlık hayvan besicileri, AVM ile zincir marketlerin kurban piyasasına  girmeleri sonucu zor durumda kaldıklarını belirtti.

Çelikus,”Bu sistem, kasap esnafımızı da mağdur etmektedir. Kasapların kurbanlık kesimlerinden elde ettikleri gelir de berhava olmaktadır” dedi.

Besicilerin ve köylünün AVM ile zincir marketlerle ezici rekabetiyle baş edemedikleri için üretimden vazgeçtiğini söyleyen Çelikus, Besicilerin kurbanlık hayvanlardan vazgeçmesi, bu hayvanların varlığının azalmasına sebebiyet vereceğini böylece ithalatçılara gün doğacağını ifade etti.

Çelikus, AVM’lerin kurbanlık satışı ve kesiminin kültürel ve manevi değerlerimize de zarar verdiğini söyleyerek,”Kültürümüzde özellikle büyükbaş kurban kesimi esnasında 6-7 aile bir araya gelmektedir. Ortak bir ibadeti yerine getirmenin huzuru ile aileler arasında kuvvetli bağlar oluşmasını sağlıyor. Günümüz Türkiye’sinde ise bu çok önemli bir fonksiyondur. AVM’lerin kurban satışı ve kesimi kültürel ve manevi değerlerimize de zarar veriyor” diye ekledi.

(Tarımdanhaber)

Hasatdergisi.com

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

Tarım sektörüne 50 milyon dolar kredi

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB), OPEC Uluslararası Kalkınma Fonu (OPEC Fund for International Development-OPEC …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]