Anasayfa / Ekonomi / TZOB’dan ayçiçeği fiyat açıklaması

TZOB’dan ayçiçeği fiyat açıklaması

TZOB ayçiçeğinde fiyatların ayçiçeği-buğday paritesine göre belirlenmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ayçiçeğinde üretimin artması ve yağ açığının kapanması için ayçiçeği-buğday fiyat paritesinin 2’nin altına düşmemesi gerektiğini söyledi.

Tohumlarında yaklaşık yüzde 45 oranında yağ bulunan ayçiçeğinin küspesinin de hayvancılık açısından değerli olduğunu belirten Bayraktar,Türkiye’nin sıvı yağ tüketiminin dörtte üçünün ayçiçeğinden karşılandığına vurgu yaptı.

Bayraktar şu açıklamalarda bulundu:

“Bu yıl dünyada ayçiçeği ekim alanlarının yüzde 2,6 artmasına karşın, verimdeki azalma nedeniyle üretimde yüzde 0,8 gerileme yaşanması bekleniyor. Ülkemizin dünya üretiminden aldığı pay yüzde 4,2’yi buluyor. Son yıllarda, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde ekim alanlarının artması, yağ açığının kapatılması amacıyla yapılan destekler, verim artışı, Çukobirlik’in de ayçiçeği alımına başlaması gibi sebeplerle üretim artsa da ihtiyacımızı karşılayamıyoruz. Geçen yıl 1 milyon 800 bin tonu yağlık, 164 bin tonu çerezlik olmak üzere 1 milyon 964 bin ton ayçiçeği üretimi gerçekleştirdik. Bu yıl 1 milyon 952 bin tonluk bir üretim bekliyoruz.”

Baysraktar, birliklerin üretici maliyetlerini göz önünde bulundurması gerektiğini ve piyasayı düzenleyici bir fiyat açıklaması gerektiğine dikkat çekti. Bayraktar,”Hasat döneminde ayçiçeği veya ayçiçeği yağı ithalatı yapılmamalı.” ifadesini kullandı.

Üretimin cazip hale gelmesi için hasadın yoğunlaştığı dönemlerde fiyat düşüşlerinin önlenmesi gerektiğini vurgulayan Bayraktar, üretimi teşvik edici bir parite sistemi uygulanması gerektiğini belirtti.

Bayraktar, ayçiçeğinde sulamaya yönelik teşviklerin artırılması ve bu kapsamda kullanılan elektrik fiyatlarının makul seviyeye düşürülmesi gerektiğini kaydetti.

(AA)

Hasatdergisi.com

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]