Anasayfa / Genel / Arıcı ile aracı kazancı arasında uçurum var

Arıcı ile aracı kazancı arasında uçurum var

Aydın İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özdemir, Arıcıların balı toptan sattıklarını,10 liraya büyük şirketlere ve firmalara verdiklerini onların da 35 liraya sattığını belirterek, “Aradaki uçurum 25 lira.Arıcı değil aracı kazanıyor.’ dedi.

AA’nın haberine göre Özdemiri, birliklerine kayıtlı 2 bin 300 arıcının olduğunu, tüm üyelerinin kaliteli üretim yapmak için çalıştığını söyledi.

Özdemir, mart, nisan, mayıs ve haziran aylarındaki hava koşullarının çiçek balı üretimini olumsuz etkilediğini belirtti.

Arıcılar çok zor bir dönemden geçtiğini ifade eden Özdemir,”20 yıldır bu güne kadar olmayan bir iklimi yaşıyoruz. Arı, balı ve nektarı bulamıyor.Bir tek umudumuz çam. Onun da verip vermeyeceği belli değil.” diye konuştu.

ÇİÇEK BALI KAZANCI YÜKSELTİYOR

Aydın’da yaklaşık 150 bin ton bal üretildiğini anlatan Özdemir, “Çiçek balı olursa meblağ daha da yükseliyor. Çam balına kalırsak düşüyor. Biz genelde çiçek balını iç piyasada tüketen bir ülkeyiz. Bu sene çiçek balı üretiminin az olmasından dolayı fiyatların da yüksek olacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.(AA)

Hasatdergisi.com

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

ÇİĞDEM FİLİMİ YOLA ÇIKTI

Dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem filmi yola çıktı. Kars’ta çekilmişti, dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]