Anasayfa / Haberler / Antalya’ da 5 Yılda Muz Üretiminde % 177 lik artış

Antalya’ da 5 Yılda Muz Üretiminde % 177 lik artış

Antalya da Muz yetiştiriciliğinin her geçen gün artığını belirten Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen son 5 yılda İl genelinde Muz üretim alanlarında %75’ lik bir artış olurken buna bağlı olarak üretim miktarında yaklaşık % 177 artış olduğunu söyledi.

İl Müdürü Özen, Son 5 yılın verilerine baktığımız zaman 2012 yılında 20 Bin dekar alanda 63 Bin Ton üretim yapılırken, 2017 verilerinde bu sayı yaklaşık 35 Bin dekar da 175 Bin tona ulaştı dedi.

Son yıllarda hızlı bir şekilde örtü altı yetiştiriciliğine geçiş yapılmış, üretim ve kalitede önemli derecede artış sağlanmıştır. Önceleri çiftçilerimiz sadece açık alanda muz yetiştirirken günümüzde hem birim alan dan daha fazla verim alınması hem de meyvedeki kalitenin artması nedeniyle çiftçilerimiz örtüaltı alan da üretim yapmaya başladı dedi.

Özellikle son 5 yılda Muz Yetiştiriciliğinde açık alan da üretimin yanı sıra örtüaltı yetiştiriciliğin arttığını belirten Özen, Antalya İlimiz genelinde 2012 yılında Bin 300 dekar Örtüaltı alan da muz yetiştirilirken 2017 yılında bu sayı yaklaşık 8 Bin dekara ulaştı dedi.

Antalya da Gazipaşa ve Alanya da yetiştirilen Muz’un Manavgat, Kepez, Aksu ilçelerin de de yetiştiriciliğin yaygınlaştığını vurgulayan Özen, Antalya sahip olduğu iklim ve coğrafi koşullar itibariyle oldukça geniş yelpazede tarımsal ürün yetiştirilmesine uygun bir ilimiz diyerek iklimi uygun olan ilçelerde Muz yetiştiriciliğinin yapılarak ürün desenini arttırmanın gerekliliğini belirtti.

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Yurt dışına kayıtlı cep telefonları için yeni karar

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin paylaşımında “Yurt dışında ikamet eden ve beraberinde mobil cihaz getiren vatandaşlarımız, …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]