Anasayfa / buğday / TMO ithal buğday için ihale açtı

TMO ithal buğday için ihale açtı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), yaklaşık 252 bin ton buğday ithalatı için bir dizi uluslararası alım ihalesi açtı.

Reuters’in Avrupalı ticaret kaynaklarına dayandırdığı haberine göre 25 Eylül’e kadar başvuru yapılacak ihalelerde kırmızı ekmeklik buğday alınacak.

Ticaret kaynaklarına göre TMO’nun her biri 6 bin ton büyüklüğünde 42 ayrı ihale açtığını bildirdi.

Ticaret kaynakları TL’nin değer kaybı nedeniyle Türk buğdayının ihraç piyasalarında gözde bir ürün haline geldiğini bu nedenle iç piyasada arzın azaldığını ve fiyatların yükseldiğini bildirdi.

TMO, dün de resmi internet sitesinden “Hububat piyasalarının istikrarı için gerekli önlemler alınmaktadır” başlığıyla kamuoyuna bir açıklama yaptı.

TMO’nun ana görevinin müdahale kapsamına giren ürünlerle ilgili piyasaları düzenlemek olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Son dönemde döviz kuru ve dünya hububat fiyatlarındaki yükseliş gibi etkenler faaliyet alanımıza giren ürünlerin iç piyasa fiyatlarında hareketlenmeye sebep olmuştur. TMO, piyasa gelişmelerini dikkate alarak sektörün ham madde tedariğinde sıkıntı yaşamamasını teminen 09 Ağustos 2018 tarihinden itibaren Ekim ayı için ilan edilen fiyatlar üzerinden buğday stoklarını satışa açmıştır. TMO satış fiyatları Ekim ayı sonuna kadar geçerli olacaktır” hatırlatılması yapıldı.

Açıklamada ayrıca, “Kuruluşumuza gerektiğinde kullanılmak üzere tahsis edilen toplam 2,25 milyon tonluk hububat ithalat yetkisi kapsamında ilk etapta buğday ve arpa, akabinde ise diğer hububat ürünleri ithalat işlemlerini ifa etmek üzere işlemler başlatılmıştır. İhalelerimize iştirak etmek isteyen yerli ve yabancı firmaların Genel Müdürlüğümüz ile irtibata geçmeleri gerekmektedir. Yurtiçi piyasaların regülasyonu amacıyla alınan bu tedbir, halkımızın temel gıda maddesi olan ekmek ve diğer unlu mamuller ile hayvansal ürün piyasalarında fiyat istikrarına katkı sağlayacaktır” ifadesi yer aldı.

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

ÇİĞDEM FİLİMİ YOLA ÇIKTI

Dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem filmi yola çıktı. Kars’ta çekilmişti, dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]