Anasayfa / gübre / Çiftciye kimyevi gübreleri kullanmayınız uyarısı

Çiftciye kimyevi gübreleri kullanmayınız uyarısı

Hububat ekim hazırlıklarının yapıldığı bu dönemde Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce, çiftçiye, hububat tarımında kullanılan taklit, tağşiş ürün olarak üretilen ve güvenli olmayan kimyevi gübreleri kullanmayınız uyarısı yapıldı.

İl müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, piyasa hareketliliğini fırsat bilen kötü niyetli kişilerin piyasaya sahte ve taklit ürün arz edebileceğinin öngörüldüğü bildirildi. Fırsatçıların üretici firmalar tarafından yetkilendirilmemiş dağıtıcılar vasıtasıyla piyasaya ürün arz ettikleri, (Ekimle birlikte kullanılan DAP 18.46 0 – 20.20.0 – 20.20.0+Zn Kompoze v.b. gübreleri ) geçmiş yıllardaki uygulamalarda görüldüğü hatırlatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bu gübreleri, ambalaj etiket bilgileri ve fiziksel görünümleri itibariyle taklit ve tağşiş gübre olduklarını ayırt etmek mümkün olmamaktadır. Bu gübrelerin analizlerinin sonucunda; etiket bilgileriyle uyumlu bitki besin elementleri bulunmamakta, hatta gübre içerisinde hiçbir bitki besin maddesi bulunmamaktadır.

Bunun yanında, çiftçilerimizin firmaların satış noktaları dışında bazı kişilerden ucuz olduğu gerekçesiyle faturasız gübre alarak kullanmaları mağduriyetlerine neden olmaktadır. Çiftçilerimizin mağdur olmamaları için seyyar olarak pazarlanan, Mahallelerinde satılan gübreleri almamaları gerekmektedir. Zaten bu tür gübrelerin seyyar olarak pazarlanması, Gübrelerin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği mevzuatına uygun değildir.

Bu nedenle, çiftçilerimizce sabit, yerleri bilinen, il müdürlüğümüzden Gübre Dağıtıcılık Belgesi” ile izin verilen ve üretici firmaların bayisi olan ve bu belgeleri istenildiğinde ibraz edebilen, sattıkları ürün bilgileri ile birlikte şirket bilgilerini içeren (fatura ve sevk irsaliyesi vb.) belgeleri düzenleyerek tarafınıza veren gerçek ve tüzel kişiliklerden bu gübreler alınmalıdır.

Aksi taktirde çiftçilerimiz ödemiş oldukları gübre bedellerinden ve ürün kayıplarından dolayı mağduriyetlerinin oluşacağı, geleceğimizin mirası olan topraklarımızda da telafisi güç ve imkansız sonuçlara da neden olabileceği unutulmamalıdır.”(Tarımdanhaber)

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

ÇİĞDEM FİLİMİ YOLA ÇIKTI

Dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem filmi yola çıktı. Kars’ta çekilmişti, dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]