Anasayfa / Genel / ABD ve Çin ’den alınan ürün artık Türkiye ’de imal ediliyor

ABD ve Çin ’den alınan ürün artık Türkiye ’de imal ediliyor

ABD, Çin ve Almanyan’dan getirilerek Türkiye’nin bir fazla alanda kullandığı ferrobor tozu Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi bünyesinde yer alan Kapadokya Teknopark’ta üretilmeye başlandı. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kapadokya Teknopark bünyesinde faaliyet bildiren ve üniversite öğretim üyeleri kadar kurulan BC Teknoloji Danış. İmalat Ltd. Şti. ülkemizin kayda değer ihtiyaçlarından olan ve bugüne dek yurtdışından yüksek maliyetlerle ithal edilen ferrobor, ferrotitanyum, ferrovanadyum, Ferro niobyum gibi Ferro bileşik tozlarını mikron boyutlarda üreterek bir ilk gerçekleştirdi. Bu mikron tozlar kaplama, toz metalürjisi, döküm sanayi, elektrod üretimi gibi çoğu kayda değer sektörlerde kullanılıyor.

Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim görevlisi Doç. Dr. Cemal Çarboğa yaptığı açıklamada, “ABD’den 5 bin liraya getirdiğimiz ferrobor tozunu biz çok bakımlı ve daha nitelikli ve düşük miktarlarda mikron seviyeleri daha düşük miktarda 350 veya 400 liraya mal edebiliyoruz” dedi. Çarboğa, “Biz yerli imal olan ferroborlarımızı granür halinde alıyoruz. Ve bunları nano ve mikron boyutlara getiriyoruz. İstenilen mikron boyutlara getirebiliyoruz. Nano çalışmalarımız devam ediyor. Onda da bir sonuca vardık. Yalnızca bor karbor olarak yok ferrovanadyum, Ferro niobyum, ferrosilisyum yani bütün ferro alaşımlarını nano ve mikron boyutlarda gerçekleştiriyoruz. Daha önce bunları temin etmemiz zordu. Çin’den, ABD’den, Almanya’dan bir çok ülkeden ve yüksek miktarlarda getirtebiliyorduk. Maalesef bunlar projelerimizden devletimizin parasını aktararak getirebiliyorduk. Kendi cebimizden yok de projeler vasıtasıyla getirtebiliyorduk. ABD’den 5 bin liraya getirdiğimiz ferrobor tozunu biz fazla rahat ve daha nitelikli ve düşük miktarlarda mikron seviyeleri daha düşük miktarda 350 ya da 400 liraya mal edebiliyoruz. Bu da kendi öz kaynaklarımızı daha içten dilekçe yolunda büyük bir adım olarak değerlendiriyoruz” dedi.

“Türkiye’de birincil kez üretimi yapılıyor”

Doç. Dr. Cemal Çarboğa bu ürünün Türkiye’de ilk kez üretimi yapıldığını ve yurtdışından getirilen ürünlerden daha kalitelisin ürettiklerini söyledi. Çarboğa, “Türkiye’de birincil kere üretimi yapılıyor. Siparişlerimiz de geliyor. Buradaki en büyük avantajda akademik olarak tozları değerlendiriyoruz. Ölçülendiriyor, sınıflandırıyor ve ona göre de bir uzman yardımıyla kişilere, akademisyenlere, dökümcülere, kaplama yapan firmalara gönderiyoruz” diye konuştu.

Coşkun Sağlamdin

Hakkında

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]