Anasayfa / Genel / Nilüfer çiçeğini koparmanın cezası otomobil fiyatı

Nilüfer çiçeğini koparmanın cezası otomobil fiyatı

Son yıllarda kuraklık yaşamış Nilüfer gölü su takviyesiyle can bulurken, Nilüfer çiçekleri açmaya başladı. Beyaz renkli Nilüfer çiçeklerini bakmak için göle gelenlerin sayısında da artma yaşandı. Koruma altındaki Nilüfer çiçeklerini koparanlara biyolojik çeşitliliği harap etmek ve zarar vermekten 73 bin lira canice kesiliyor. İki dönüm büyüklüğündeki Nilüfer Gölü, eşsiz güzelliğiyle alan turizmine katkı sunarken, lotus çiçeği olarak da adlandırılan Nilüfer çiçekleri ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Sapı neredeyse 1,1.5 metreyi bulan Nilüfer çiçeği suyun dibinde çamurda kökleniyor. Nilüfer çiçeklerinin tohumunun ise Amazon ormanlarından göçmen kuşlar ile taşındığı ve bu sayede oluştuğu düşünülüyor. Geceleri kapanıp suyun altına giren endemik çiçekleri, güneşin doğuşuyla birlikte de bitmiş yüzeye çıkınca doyumsuz bir bakış oluşturuyor.

“Başka yerde yetişmiyor”

Nilüfer çiçeğinin Mayıs ayında açıp, Ekim aylarında da görüldüğünü gösteren Kalafat Köyü Muhtarı Hasan Yavuz, çiçeklerin koparıldığında diğer yerde yetişmediğini söyledi. Yavuz; “ Kalafat köyü sınırları içerisinde bulunan Nilüfer Gölü’nün yanındayız. Gölümüzdeki çiçekler Mayıs ayında açıp, Ekim aylarına kadar üstünde azda olsa çiçek bulunduruyor. Özelliği, yaprakları kendi tozunu kendi temizleme özelliğine sahip bir bitki. Bunun yanına nadir yer alan bitki türlerinden biridir. Tam kuşkulanmak şartı ile Marmara bölgesinde bir veya iki tane olduğunu düşünüyoruz. Nilüfer Gölü’müzün bu doğa içeresinde tropikal bir arazide ve kendi çamuru özelliğine sahip olmasından, bu çiçeklerin türediğini daha önce yaptığımız araştırmada bir üniversite dekanının yaptığı çalışmalarda, Nilüfer çiçeğinin amazon göçmen kuşları tarafından bırakılan tohumla türediğini biliyoruz. Bunun yanına, gölümüzün tropikal çamurluğunun içerinde kendine müsamaha bir yetişmesi var. Yani koparılıp diğer bir yerde yetişme şansı olmayan bir çiçeğe sahiptir” dedi.

“Koparmanın cezası 73 bin lira”

Tropikal bir bitki olma özelliği bulunan Nilüfer çiçeğini koparmanın cezasının 73 bin lira olduğunu sözlerine ekleyen Muhtar Yavuz, ziyaretçilere önemli bir uyarıda bulundu. Yavuz, “Nilüfer çiçeğinin koparmanın kanuni olarak 73 bin lira cezası var ve de kendi özelliğini yok etme durumu var. O yüzden çiçeğimizi koparmamız gerekiyor. Dediğim gibi zaten kopardığında yaşamayacak. Cezası büyük ve çiçeğimizi kopardığımızda burada oysa tohumu değil etmiş oluyoruz. Takriben 5 yıl evvelden bir su takviyesi yaptık gölümüze, bunun yanına su takviyesi olmadığında Ağustos ayında gölümüz kuruyordu. Kuruduğunda doğal çevre hayvanları gelip yapraklarını yiyordu. Doğa hayvanlarının, domuzların su bittiğinde gelip burada Nilüfer gölünün soğanlarını zedelediğini saptama ettik. Bunun için bu suyun şüphesiz eksiltmemiz gerekiyor” diye konuştu.

“Sabahleyin açıyor, akşam kapıyor”

Nilüfer çiçeklerinin sabah saatlerinde açtığını da sözlerine ekleyen Yavuz, “Nilüfer Gölüne ziyarete gelecek olan misafirlerimiz sabahtan 9 gibi geldiklerinde tüm Nilüfer çiçeklerinin açık olduğunu görecekler. Akşamüzeri 16.00 saatlerinden sonra çiçeklerimiz yavaş yavaş kapanıyor saat 17.00’da ise çok nadir açık çiçek kalıyor. Yani günün ilk ışıkları ile açılıp, günün batımına yakın zamanında her yerde kendilerini kapatıyorlar” açıklamasında bulundu.

“Güney Marmara’daki tek Nilüfer gölü”

Biga Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Berkant Yavuz ise “Güney Marmara bölgesindeki tek Nilüfer gölü. Dünyada da zaten sayılı bir Nilüfer gölümüz var.3 tanesinden bir adam başına Biga Kalafat köyünde bulunuyor. Nilüfer gölünün sapları kendi çamuru ile tohumlanıp 1,1.5 metre arası kendiliğinde çıkan bir Nilüfer gölü sapımız var. 2 dönümlük bir araziye sahiptir gölümüz. Her sene Biga Belediyesi ile Biga Bosna Hersek Derneği başkanlığı ile birlikte yaptığımız bir festivalimiz oluyor bu sene korona virüsünden dolayı iptal edildi. Ama seneye daha büyük, daha hoş bir şekilde yapacağız bütün Biga halkını bütün doğaseverleri ve tüm görüntü severleri buraya bekliyoruz” dedi.

Çocukluğuna geri döndü

Eşi Mehmet Motorcu ile birlikte Nilüfer Gölü’nü ziyarete geldiğini belirten 72 yaşındaki Saniye Motorcu, “Bugün bizim müsade günümüz. Nilüfer Gölünü ziyarete geldik. Çocukluğum benim buralara da geçti. Şimdi de eşimle geldim ziyarete, çiçek açmış onları bir göreyim, pak hava alayım dedim. 3 aydır ben dışarı çıkmıyorum, güneş görmüyorum. Bugün bir fırsat oldu bizim için” diye konuştu.

Safiye Tarı

Hakkında

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]