Anasayfa / Tarım / 2000 yıllık mezar odasını depo olarak kullanıyor

2000 yıllık mezar odasını depo olarak kullanıyor

Kirazlıyayla Mahallesinde bir tarlanın ortasında bulunan içinde Roma dönemine ait kitabeler ve kabartmalar yer alan mezar odası geçtiğimiz yıllarda İznik Müze Müdürlüğü kadar tescillendi. Kabir odası şimdi ardiye olarak kullanılıyor. Köye gelen turistler gördükleri gösterme karşısında şok oldular. Mezar odasının içinde çiftçilere ait ilaçlama tankeri, sulandırma boruları bulunuyor. Kabir odasının içinde ısınmak için alev yakıldığı, hatta delinerek boru takıldığı görüldü.

Roma ve Bizans dönemi tarihiyle ilgilenen nakkaş Yalçın Öztürk, “Gördüğüm görüntü aleyhinde şoke oldum. Burası 2000 yıllık bir kabir odasıdır. Bu mezar odası kayıtlı olmasına karşın kimse burada önlem almıyor. Zaten burada sürekli genişleyen maden sahası var” dedi.

Hakkında

Diğer Haber

Bayer, sürdürülebilir buğday üretimine destek oluyor

Bayer; portföyünde yer alan yenilikçi bitki koruma ürünleri, dijital tarım uygulamaları ve ziraat mühendisleriyle üreticilere tohumdan hasada kadar olan tüm süreçte bütüncül bir çözüm paketi sunarak daha sağlıklı, verimli ve sürdürülebilir buğday üretimini hedefliyor.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]