Anasayfa / Haberler / 13 YILDA 280 BİN TARIM ARAZİSİ SULAMAYA AÇILDI..

13 YILDA 280 BİN TARIM ARAZİSİ SULAMAYA AÇILDI..

Devlet Su İşleri (DSİ) 13. Bölge Müdürü Turkay Özgür, son 13 yılda Antalya’da 280 bin dekar tarım arazisini sulamaya açtıklarını söyledi.
DSİ 13. Bölge Müdürü Turkay Özgür, DSİ olarak Antalya ve ilçelerinde 60 adet sulama işinin planlama ve proje çalışmalarına devam edildiğini belirtti. Hayata geçirilen Göl-Su projeleri ile aynı zamanda istihdam imkânı sağlayarak köyden kente göçün önüne geçtiklerini aktaran Özgür, ”Dünya nüfusunun giderek artması ve küresel ısınmaya bağlı iklim değişiklikleri Su’yun kullanımı ve dağılımı ile ilgili olarak ciddi sorunlara yol açmaktadır. Bu yüzden bizler artık bu günleri değil, gelecek yılları, bugünkü nüfusları değil, gelecek nüfusları ve ihtiyaçları düşünerek projeler hazırlıyor ve uygulamaya koyuyoruz. DSİ olarak son 13 yılda Antalya’da 280 bin dekar tarım arazisini sulamaya açtık. Çiftçimize 570 Milyon TL zirai gelir artışı sağladık” dedi.
Turkay Özgür, Proje ve Planlama safhasındaki 60 adet sulama tesisini ise şöyle açıkladı:
“Manavgat Yavrudoğan Barajı Sulaması Proje Hazırlaması, Manavgat Çardak Barajı Sulaması Proje Hazırlaması, Antalya Küçük Aksu Barajı Sulaması 1. Kısım, Antalya Aksu 1. ve 2. Merhale Sulamaları Yenileme Proje Hazırlaması ve Antalya Küçük Aksu Barajı Sulaması 2. Kısım Proje Hazırlaması,Kaş Kasaba Kıbrıs Barajı Sulaması Proje Hazırlaması,finike Sulaması Yenileme Proje Hazırlaması, Korkuteli Osman Kalfalar Göleti Tamamlama İnşaatı Proje Hazırlaması.”
Korkuteli Yelten Göleti Sulaması Yenileme Projesi ile 3 bin 60 dekar tarım arazisinin suya kavuşacağının müjdesini veren Özgür, “Korkuteli Kozağacı Göleti Sulaması Yenileme Proje Hazırlaması, Demre Çağman Barajı Sulaması, Merhale Projesi Alarahan Barajı HES ve Sulaması, Akseki Cevizli Göletinin Kaplanması ve Sulamasının Kapalı Sisteme Çevrilmesi, Kaş İlçesi Çavdır ve Palamut Sulaması, Serik Hacıosmanlar Pompaj Sulaması, Korkuteli Kayabaşı Sulaması, Korkuteli Ulucak Sulaması, Kaş Kemerköy Sinekçibeli Sulaması ve Çayboğazı Barajına Derivasyon, Akseki Kepez Göleti Sulaması, Gündoğmuş Köprülü Göleti Sulaması, KaşYeşilköy Göleti Sulaması, Korkuteli Kızılaliler Göleti Sulaması, Kumluca Erentepe Göleti Sulaması, Kumluca Kömürocağı Göleti Sulaması, Manavgat Kızıldağ Göleti Sulaması.”
Manavgat Yeniköy Yerköprü Göleti Sulaması ile 2 bin 380 dekar arazinin sulanmasının sağlanacağını belirten Özgür, “Elmalı Gümüşyaka Göleti Sulaması, Manavgat Halitağalar Göleti Sulaması, Korkuteli Yazır Güzle Göleti Sulaması, Kumluca Mavikent Akınca Göleti Sulaması, Gündoğmuş Ortakonuş Göleti Sulaması, Kumluca İncircik Göleti Sulaması, Gündoğmuş Akyar Göleti Sulaması, Korkuteli Duraliler Tatlar Göleti, Manavgat Karabucak Göleti Sulaması, Kumluca Yenicepınarı Göleti Sulaması, Kumluca Karacaören İncirağacı Göleti Sulaması, Gazipaşa İnal Göleti Sulaması, Elmalı Bayındır Göleti Sulaması, Kumluca Beykonak Kanlıböngeç Göleti Sulaması, Kumluca Ortaköy Göleti Sulaması.”
Elmalı Hacıyusuflar Macun Göleti Sulaması ile de 6 bin dekar arazinin sulanması sağlanacağını bildiren Turkay Özgür, “Serik Büğüş Göleti ve Sulaması, Demre Yavu Sel Kapanları, konyaaltı Hisarçandırı Göleti Sulaması, Korkuteli İmecik Göleti Sulaması, Kaş-Kılıçlıyayla-Yeşilbarak Göleti Sulaması, Kaş Gürsu Taşkeseği Göleti Sulaması, Kaş Üzümlü Göleti Sulaması, Manavgat Yukarı Işıklar Göleti Sulaması, Finike Günçalı (Ernez) Göleti Sulaması, Kaş Doğantaş Göleti Sulaması, Korkuteli Bingeçit Göleti Sulaması, Serik Demirciler Göleti Sulaması, Korkuteli Yakaköy Göleti Sulaması, Kumluca Gölcük Göleti Sulaması, Akseki Göleti Sulaması, Kaş Yaylapalamut Göleti Sulaması.”

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Sodyum Molibdat nedir?

Sodyum molibdat, kimyasal formülü Na₂MoO₄ olan beyaz kristal bir tuzdur. Bu bileşik, endüstriyel, kimyasal ve …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]