Anasayfa / Haberler / Araban Sarımsağının Hasadına Başlandı.

Araban Sarımsağının Hasadına Başlandı.

Beyaz altın olarak ta bilinen , kalitesi ve dayanıklılığı ile kolayca pazar bulan  Araban sarımsağında 2016 yılı hasadına başlandı..

2016 yılının sarımsak üretiminde kalite ve fiyat yönünden yüksek olduğunu kaydeden Araban Ziraat Odası Başkanı Mehmet Doğan, Araban Ovası’ndaki sulu tarım yapılan bölgelerde yaklaşık 10 bin dönüm civarında dikimi gerçekleşen sarımsak hasadında yaklaşık 18 bin ton civarında ürün elde edilmesi beklendiğini söyledi.

Araban Ovası’ndaki hasadı yapılan sarımsak tarlalarını gazetecilerle birlikte gezerek incelemelerde bulunan Araban Ziraat Odası Başkanı Mehmet Doğan, organik sarımsak üreticisi Sıddık Turan’ın arazisinde ilk sarımsağı topladı.

Yılın ilk hasadının hayırlı, bereketli ve bol kazançlı olmasını dileyen Doğan “8 yıl önce Araban Ovası’nda üretimine başlanan sarımsağın kalitesi, depolama, dayanıklılık süresinin uzunluğu ve tohum kalitesi ile kısa sürede yurt geneli ve yurt dışındaki pazarlarda aranan ürün oldu” dedi.

ARABAN SARIMSAĞI TOHUM İHTİYACINI KARŞILIYOR
Türkiye’nin en kaliteli sarımsağını yetiştirme yolunda hızla ilerlediklerini belirten Doğan, “Arabanlı üreticilerimizin bir dönümün de yetiştirdiği sarımsak, 3 bin 500 TL’yi bulan fiyatlarla Kastamonu, İstanbul, Adana, Mersin, Ankara ve Şanlıurfa’dan gelen sarımsak komisyoncuları ve yurtdışına ihraç yapan tüccarlar tarafından alıcı buluyor. Araban dışından gelen birçok tüccar da bu bölgede tarla kiralayıp sarımsak yetiştiriyor. Geçmiş yıllarda Türkiye’nin tohumluk sarımsak ihtiyacı Çin’den karşılanıyordu. Araban Ovası’nda sarımsak üretimine başlanıldığı tarihten bu yana hem ilçenin hem de yurt genelinde sarımsak üretimi yapılan bölgelerin tohumluk sarımsak ihtiyacı da Araban sarımsağı ile karşılanıyor. Bu sayede Çin’den ihraç edilmeyen tohumlar sayesinde ülke ekonomisine de ciddi katkı sağlanıyor” şeklinde konuştu.

ÜRETİCİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ
Araban sarımsağının üreticinin yüzünü güldürdüğünü söyleyen Ziyaret Kırsal Mahallesi Muhtarı Sıddık Turan, “Araban Ovası’nda 2016 yılı sarımsak hasadına başlandı. Sarımsak hasadında rekolte ve fiyat yüksek. Araban Ovası’ndaki verimli topraklarımızda ürettiğimiz sarımsağın kalitesinin ünü artık yurt genelini aştı. Bu yıl meşhur Araban sarımsağının tarlada dönümü 3 bin 500 liradan alıcı buluyor. Ziyaret Karaçalı mevkiindeki 25 dönümlük tarlama 15 Ekim 2015 tarihinde dikim yaptım. Sarımsağın çimlenme döneminde etkisi 12 gün süren yabancı ot ilacı ile sinek ilacı kullanarak tamamen organik olarak yetiştirdim. ‘Beyaz altın’ olarak bildiğimiz meşhur Araban sarımsağının 2016 yılı hasadına başladım. Benim gibi tüm Arabanlı üretici arkadaşlarımız ile birlikte başladığımız hasat döneminde rekolte ve fiyat yüksekliği biz üreticilerin yüzünü güldürdü” diye konuştu.

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

ÇİĞDEM FİLİMİ YOLA ÇIKTI

Dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem filmi yola çıktı. Kars’ta çekilmişti, dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]