Anasayfa / Ekonomi / Zincir marketlerde kılçığı ayıklanmış pişirmeye hazır balık satılacak

Zincir marketlerde kılçığı ayıklanmış pişirmeye hazır balık satılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye‘de balık tüketiminin artırılması, vatandaşların dinç ve hijyenik şartlarda bitmiş ürünlere daha hesaplı olarak ulaşması için yeni bir takviye vermeye başlayacak. Buna kadar, balık ürünlerini işleyip paketleyerek iç piyasada tüketilmesi için zincir marketlere satan üreticilere 100 bin kilograma kadar, kilogram başına 2 lira takviye sağlanacak. Destek kapsamında, Türk somonu, alabalıklar, çipura, levrek, sazan, sarıağız ve tilapya olacak. Bu Nedenle balık ürünleri süpermarketlerde temizlenmiş, dilimlenmiş, fileto, füme, köfte ve yarı olarak paketli halde satılacak.

Zincir marketlerde kılçığı ayıklanmış pişirmeye hazır balık satılacak

BALIK TÜKETİMİNİ ARTIRACAK

Faruk Coşkun, yaptığı açıklamada, Türkiye’de iç piyasada balık tüketiminin fazla düşük olduğunu söyledi. Tüketimin artırılması nedeniyle böyle bir karar alındığını belirten Coşkun, bunun için piyasaya hazırlanmış, bitmiş ve temizlenmiş mahsul sunacaklarını açıklama etti. Coşkun, “İnsanların hemen evlerinde fırına vereceği ya da ızgara yapacağı kılçığı ayıklanmış hazırlanmış ürünler olsun istedik. Bunlar, temizlenmiş, dilimlenmiş, fileto, füme, köfte şeklinde paketli halde satışa sunulan soğutulmuş ya da dondurulmuş ürünler olacak. Biz de buna uygun imal yapacağız.” dedi.

Kilogram başına 2 lira desteği de balık işleme tesislerine yapılacak ödeme için kullanacaklarını vurgulayan Coşkun, uygulamanın üreticiye kar getirmeyeceğini oysa balık tüketiminin artmasına katkı sağlaması açısından yük taşıdığını anlattı. Coşkun, yardım ödemesinin de kendilerine sene sonunda yapılacağı bilgisini verdi.

“BALIK SATIŞ KAMPANYALARI DEVAM EDECEK”

Coşkun, alınan kararla destekleme ödemelerinden, balıkçılık ve su ürünleri tanıtım faaliyetlerinde kullanılmak üzere yüzde 1 kesinti yapılacağını aktararak şunları kaydetti:

“Bu kesintiyi Türkiye genelinde iç tüketimi artırmaya karşın reklam ve tanıtım kampanyaları için kullanacağız. Sosyal medyada ve televizyonlardaki yemek yemek programlarında balık tüketiminin teşvik edilmesi için görüşmeler yapıyoruz. Salgın sürecinde yaptığımız iki ya da üç günlük kesilmiş balık satış kampanyalarına da sürdürmek istiyoruz. Ülkede kişi başı takvim balık tüketimi 5-6 kilogram civarında. Avrupa’da 22 kilogram olan bu tedarik, dünya ortalamasında ise 16 kilogramı buluyor. Türkiye’de de her türlü kaliteli balık üretiliyor. Vatandaşımız fiyatı yüksek ithal balık yerine, daha ucuza balık tüketebilir. şimdi işleme tesisleri ve süpermarketlerle görüşülüyor, ürünler haftaya marketlere ulaşır.”

Zincir marketlerde kılçığı ayıklanmış pişirmeye hazır balık satılacak

Hakkında

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]