Anasayfa / buğday / Yüzde Yüz Hibeli Buğday Ve Arpa Tohumu

Yüzde Yüz Hibeli Buğday Ve Arpa Tohumu

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen ve 3 yıl sürecek olan Nadas Alanlarının Değerlendirilmesi Projesi 2018 yılı bahar dönemi nohut hibe desteğiyle başlatılmış olup, Kayseri’de güz dönemi tahıl desteğiyle devam etmektedir. Projede başlıca amaç nadas alanlarının atıl olmaktan çıkartılıp etkin şekilde tarımsal üretimde kullandırılması ve arz açığı olan bitkisel ürünlerde üretimin arttırılması hedefleniyor.

Söz konusu projede Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla dağıtımı gerçekleştirilen  % 50 hibe destekli Azkan nohut çeşidi kullanıldı. Yörenin iklim ve toprak şartlarına uygunluğu hususu daha önce test edilmiş olan bu çeşidin sulamasız ve kıraç şartlarda verimlilik boyutu da tatminkâr olduğı görüldü.

Kayseri Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından projenin nohut hasadından sonraki sürecinde bu kez tamamı yani % 100’ü hibe olan tahıl tohumluğu dağıtımı yapıldı. Buğdayda Glosa ve Nacibey çeşitleri ile arpada Tarım-92 çeşidinin yer aldığı tohumluklar dekara 20 kg uygulama esaslı olmak üzere Kocasinan, Felahiye, Tomarza, Pınarbaşı ve Sarız ilçelerinde toplam 146 çiftçiye dağıtılmış olup takriben 6.000 dekarlık alanda kullanılacak. Üreticiler özellikle tahıl ekim sezonu olan bu dönemde kendilerine bir imkân olarak sunulmuş olan arpa ve buğday tohumlarını toprakla buluşturma çabası içerisinde olup, Ekim işlemleri yoğun bir şekilde devam ediyor.

Kayseri’de bu güne kadar projenin yürütülmesine ilişkin her hangi bir sorun görülmemiş olup, üç yıllık süreci kapsayacak bu çalışma bundan sonraki süreçte de devam edecek.

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Sodyum Molibdat nedir?

Sodyum molibdat, kimyasal formülü Na₂MoO₄ olan beyaz kristal bir tuzdur. Bu bileşik, endüstriyel, kimyasal ve …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]