Anasayfa / Ekonomi / Yüzde 75 Hibeli Yem Bitkisi Tohum Desteği

Yüzde 75 Hibeli Yem Bitkisi Tohum Desteği

Bakanlar Kurulu Kararı ile yayımlanan destekleme tebliği ile sürekli aynı ürünün monokültür şekilde yetiştirilmesini önlemek amacıyla; üreticilerin 3 yıl üst üste aynı ürünü yetiştirmesi durumunda üreticiye destekleme ödemesi yapılmayacağı bildirildi.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Aydın’da sürekli pamuk tarımı yapılan alanlarda en azından kış dönemi yem bitkisi üretimi yapılması ve bu şekilde üreticilerin, destekleme kayıplarının önlenmesi amacıyla Hibe Yem Bitkisi Tohumu Dağıtımı planlanması yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığının Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesinden sağlanan 1.500.000 TL kaynakla sertfikalı 150 ton Adi Fiğ ve 340 ton Tritikale olmak üzere toplam 490 ton tohum yoğun pamuk tarımı yapılan ilçelere dağıtılmış olup bu tohumlar ile üreticilerin yem bitkileri üretmesi sağlanacak.

Tohum dağıtımında çiftçilerin seçiminde öncelikli kriter üst üste pamuk ekilmesi ve kış döneminde yem bitkisi üreterek hayvancılık yapan çiftçilere kaba kaliteli yem temin etmek olup ayrıca hibe tohum almak isteyen üreticilerin tohum bedelinin %25’ine katılması gerekiyor. Bu bedel adi fiğ için 1,5 TL/kg ve Tritikale için ise 0,5 TL/kg olarak tespit edildi. Elde edilen kaynak yine üreticiye dönük yeni projelerin yapılmasında  kullanılacak.

İlçelere sevk edilen tohum miktarı, pamuk ekiliş alanlarına göre belirlenmiş olup Nazilli, Yenipazar, Efeler, İncirliova, Germencik, Koçarlı, Söke ve Didim Tarım ve Orman İlçe Müdürlüklerine teslim edildi. İlçe Müdürlükleri hazırlamış oldukları dağıtım takvimine göre üreticilere dağıtılmaya devam edecek. Üretici tarafından teslim alınan tohumlar 2018-2019 üretim  sezonuna yetiştirilerek ekilmesi sağlanarak, ekimden sonra hasada kadar İlçe Müdürlüklerince koordineli olarak kontrol ve denetimler İl Müdürlüğünün Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürlüğünce yürütülecek.

İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada ikinci etap tohum dağıtım çalışmaları önümüzdeki günlerde yapılacağı bilgisi verildi.(Tarım Pusulası)

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Yurt dışına kayıtlı cep telefonları için yeni karar

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin paylaşımında “Yurt dışında ikamet eden ve beraberinde mobil cihaz getiren vatandaşlarımız, …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]