Anasayfa / Ekonomi / Ulukışla’dan Çin’e Kiraz İhracatı Yapılacak..

Ulukışla’dan Çin’e Kiraz İhracatı Yapılacak..

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız ve Çin Halk Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı arasında yapılan protokol çerçevesinde kiraz ihracatı kapsamında Ulukışla Kaymakamlığı ve Niğde İl Tarım Müdürlüğü ev sahipliğinde Çin Halk Cumhuriyeti uzman yetkilileri Ulukışla ilçesini ziyaret ettiler.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız ve  Çin Halk Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı arasında yapılan protokol çerçevesinde kiraz ihracatı kapsamında  Ulukışla Kaymakamlığı ve  Niğde İl Tarım Müdürlüğü ev sahipliğinde  Çin Halk Cumhuriyeti uzman yetkilileri  Ulukışla ilçesini ziyaret ettiler.

Rusya ile yaşanan uçak krizinden sonra yaş sebze ve meyve ihracatçıları,  Çin’e yöneldi.  Çin ile yapılan protokolden sonra,  Çin Tarım Bakanlığı AQSIQ yetkilileri,  Türkiye’de üretim yapan yaş sebze meyve ihracatçısı firmalar ve üretim alanlarında incelemelerde bulundu. İnceleme kapsamında  Niğde’nin  Ulukışla ilçesine gelen  Çin heyeti, paketlemeden, saklamaya kadar bir çok alanda bilgi alarak rapor hazırladı. İhracatçılar ise  Çin’e ihracat yapacak olmanın olumlu olduğunu ancak  Rusya ile de ilişkilerin düzeltilerek her iki ülkeye de ihracat yapmak istediklerini belirtti.

Türkiye ile  Çin arasında imzalanan ihracat protokolünden sonra  Çin Tarım Bakanlığı yetkilileri,  Türkiye’de kiraz üretimi yapılan  Niğde,  Kocaeli,  Bursa,  Manisa,  Denizli,  Isparta,  Konya, gibi bölgelerde incelemelerde bulundu. Çinli yetkililer, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü uzmanı Serkan Soykan ile birlikte  Niğde’nin  Ulukışla ilçesindeki ihracatçı firmalar ve üretim alanlarında incelemelerde bulundu.

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Sodyum Molibdat nedir?

Sodyum molibdat, kimyasal formülü Na₂MoO₄ olan beyaz kristal bir tuzdur. Bu bileşik, endüstriyel, kimyasal ve …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]