Anasayfa / Genel / Türkiye’nin ithal etmediği 5 ürün kaldı

Türkiye’nin ithal etmediği 5 ürün kaldı

Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör, “Kendi kendimize yetiyorduk, bugün her şeyi ithal ediyoruz” dedi. Özden dışarıdan ithal etmediğimiz beş ürünü açıkladı.

Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör, geçmişte “dünyada kendi kendine yeten yedi ülkeden biri” olarak tanımlanan Türkiye’nin, bugün itibariyle beş tarım ürünü dışında tüm tarım ürünlerini ithal ettiğini söyledi.

BirGün‘de yer alan habere göre Özden Güngör, “Türkiye’nin 2017 yılında gerçekleştirdiği toplam ithalat değeri yaklaşık 234 milyar doları bulurken, bunun yaklaşık 5 milyar dolarlık kısmını tarım ürünleri oluşturdu. 2016’da Türkiye toplamda 199 milyar dolara varan bir ithalat kapasitesine sahipken, tarım ürünlerinin bu kapasite içindeki değeri 4 milyar dolar seviyesinde idi. En son duyduğumuz Antep fıstığı. Biz 155 bin ton Antep fıstığı üretiyoruz, bunun 120 bin tonunu tüketiyoruz, yani 35 bin ton fazlalığımız var ama dışardan ithal ediyoruz. Akıl alır bir şey değil” dedi.

Güngör’ün açıklamalarından satır başları şöyle:

  • Pamuk bizim çok büyük ayıbımız. Adana ve Şanlıurfa’nın en önemli ürünü olan; Aydın, Muş, Diyarbakır’da da yetiştirdiğimiz pamuğu ithal etmemiz söz konusu olabilir mi? Ama maalesef oluyor, biz her sene 1 milyar dolarlık pamuk ithal ediyoruz.

  • Öte yandan buğday… Biz bir buğday ülkesiyiz ama bugün her yıl 4 ila 5 milyon ton buğday ithal ediyoruz. Her yıl Rusya’dan, Ukrayna’dan buğday alıyoruz. Peki neden dışarıdan buğday alıyoruz? Çünkü tarım alanları daralmış. Türkiye’de tarım alanları, son 16 yıl içerisinde, 26.5 milyon hektardan 23 milyon hektar alana düştü. Bir başka deyişle, 3.5 milyon hektar tarım alanı gitti, betonlaştı. TOKİ evleri yapıldı, tarım alanları amacı dışına çıkarıldı. Bununla ilgili Ziraat Mühendisleri Odası olarak, son 5 yılda 150 dava açtık. Topraklarımızı korumak için “Toprak Koruma kurulları” kurdular ama bu kurul “korumama” kurulu gibi çalıştırılıyor.

İŞTE İTHAL ETMEDİĞİMİZ BEŞ ÜRÜN 

  • Fıstık, fındık, üzüm, kayısı ile narenciye dışında her şeyi ithal ediyoruz. Son 16 yılda tarımda 185 milyar dolar ithalat parası ödedik. Bugün dolar ne kadar olduysa çarpın işte onunla. Bir de dış borç faizi ödedik. Doların bu kadar yükselmesinin bir nedeni de bundan kaynaklanıyor. Her şeyimizi dolarla yapıyoruz. Dünyada fındık üretiminin yüzde 76’sını biz üretiyoruz. Fakat fındık üreticisi memnun değil. Fındık üreticisi zor durumda. Çünkü kar elde edemiyorlar. Fındık, Antep fıstığı, zeytin, üzüm borsaları bizim elimizde değil. Fındık borsasının bugün biri İsviçre’de, biri Almanya’da; halbuki üretim merkezi burada.

    Hasatdergisi.com

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

Denizli’de tur midibüsü ile otomobil çarpıştı, 2 ölü, 23 yaralı

Denizli'nin Buldan ilçesinde, turistleri taşıyan midibüs ile otomobilin çarpışması sonucu 1'i Alman vatandaşı 2 kişi hayatını kaybetti, 23 kişi yaralandı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]