Anasayfa / Ekonomi / Türkiye’de sadece Şanlıurfa’da yetiştirilen şelengon sebzesi üç derdin devası

Türkiye’de sadece Şanlıurfa’da yetiştirilen şelengon sebzesi üç derdin devası

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesine alt Anıt Kırsal mahallesinde yetişen ve dış görünüşü karpuza benzer kesilince ortaya meydana çıkan iç görüntüsü ile kavunu tadıyla salatayı hatırlatan şelengonun hasadı, bu yıl önceki yıllara kadar yaklaşık bir hafta erken başladı. İlçede tuzlanarak tüketildiği gibi sala gibi turşusu da kurulan şelengonun hasadı takriben 45 dereceyi aşan sıcağın aşağıda yapılıyor. Şanlıurfa’da ve Güneydoğu’da yaygın olarak tüketilmeye başlayan şelengonun olgunlaşmamış, acı olanları ise isilik tedavisinde kullanılıyor. Şelengonun kan şekerini düşürdüğüne ve kandaki toksinleri temizlediğine inanılıyor.

Dışı karpuz, içi kavun, tadı salatalık! Türkiye'de sadece bir ilde yetişen sebze 3 derdin devası

DALINDAN KOPARILINCA KISA SÜREDE BOZULUYOR

Çok narin bir sebze olan şelengo dalından koparıldıktan kısa bir süre daha sonra tüketilmediği takdirde tadını kaybederek bozuluyor. Şifalı olduğuna inanılan şelengonun ekimi Nisan ayında yapılırken hasadı ise mevsimsel şartlara göre yaz mevsiminde gerçekleştiriliyor.

Dışı karpuz, içi kavun, tadı salatalık! Türkiye'de sadece bir ilde yetişen sebze 3 derdin devası

“ZAHMETİ ÇOK, KAZANCI AZ”

Sıcak hava sebebiyle sabahtan erken tarlaya giden işçiler, zorlu ve saatler süren çalışmaların peşinde tarladaki şelengoları topluyor. Ailesiyle birlikte şelengo toplayan Aziz Kurek, “Nisan ayında ekimine başlıyoruz. Bir hafta, on gün daha sonra çapasını yapıyoruz. Etrafını temizliyoruz. Takriben 45-50 günden sonradan bundan böyle ürünler çıkmaya başlıyor. Bizim bu köy bölgesi çok eken bölgeler. Toprağından nedeniyle, kara kırmızı toprak rutubeti bırakmıyor. Biraz daha nemli. Susamış, organik, ilaç, katkı maddesi falan yok. Topladıktan sonradan Diyarbakır, Mardin, Kızıltepe’den gelenler var. Onlara veriyoruz. Kalanları da şehre gönderiyoruz. Günde 5 ton ürün çıkabiliyor. Zahmeti fazla, kazancı eksik” dedi.

Dışı karpuz, içi kavun, tadı salatalık! Türkiye'de sadece bir ilde yetişen sebze 3 derdin devası

ÜRETİCİ ÜRÜNÜN TANITILMASINI İSTİYOR

Ürünün günlük olarak nasıl büyüdüğünü de anlatan Kürek,” Biz bunları topladıktan sonradan kısım kısım ayırıyoruz. En fazla ilgi görenin fiyatı 3 lira, 4 buçuk lira arasında fiyatla satıyoruz. Sabahtan 4’ünde meslek başı yapıyoruz. Traktörü, gübresi de çabasıdır. Elde avuçta kalan bir şey kalmıyor. Bir fazla ailenin geçim kaynağı, desteklenmesini istiyoruz. üstelik bu bölgenin olduğu için bir festivalle, devlet kanalıyla tanıtılmasını istiyoruz. Yurt genelinde bunun bir pazar payının oluşması gerekiyor. Tanıtımı olsun ki Türkiye‘nin her yerine dağılsın. Pazar payı büyüdükçe imal de çoğalır” diye konuştu.

Dışı karpuz, içi kavun, tadı salatalık! Türkiye'de sadece bir ilde yetişen sebze 3 derdin devası

KEZA YENİLİYOR KEZA TEDAVİDE KULLANILIYOR

Türkiye’de yalnızca Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde yetişen şelengonun tarladan toplandıktan daha sonra 2-3 gün içerisinde tüketilmesi gerekiyor. Salatası, turşusu, dolması ve cacığı yapılabilen şelengo, kabuğu ile birlikte tüketilebiliyor. Ayrıca şelengonun kan şekerini düşürdüğüne ve kandaki toksinleri temizlediğine inanılıyor. Acı olanları ise yörede isilik tedavisinde kullanılıyor.

Türkiye'de sadece Şanlıurfa'da yetiştirilen şelengon sebzesi üç derdin devası

Kaynak: İHA

Hakkında

Diğer Haber

Sodyum Molibdat nedir?

Sodyum molibdat, kimyasal formülü Na₂MoO₄ olan beyaz kristal bir tuzdur. Bu bileşik, endüstriyel, kimyasal ve …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]